Jak żyć z alergią w młodości?

9. Alergia jest jedną z najpowszechniejszych przypadłościPrawie 50% Polaków ma dodatni wynik testów alergicznych na powszechnie występujące alergeny, a wśród dzieci co piąte ma objawy alergii. Szczególnie dla tych drugich życie z alergią może być uciążliwe.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

9. Alergia jest jedną z najpowszechniejszych przypadłości
Prawie 50% Polaków ma dodatni wynik testów alergicznych na powszechnie występujące alergeny, a wśród dzieci co piąte ma objawy alergii. Szczególnie dla tych drugich życie z alergią może być uciążliwe.

8. Zderzenie z rzeczywistościąKiedy dziecko jest małe, mamy często do czynienia z alergiami pokarmowymi, z których później wyrasta. Z czasem może się jednak okazać, że musimy się dostosować do zmian w diecie do końca życia. Zazwyczaj dziecko dowiaduje się o swojej alergii, kiedy ma reakcję, a w przypadku mniejszych dzieci rodzice zauważają np. problemy z żołądkiem lub wysypkę – w takiej sytuacji najlepiej wyeliminować dany składnik z diety.
Zdjęcie autorstwa Bruce Tuten / CC BY

8. Zderzenie z rzeczywistością
Kiedy dziecko jest małe, mamy często do czynienia z alergiami pokarmowymi, z których później wyrasta. Z czasem może się jednak okazać, że musimy się dostosować do zmian w diecie do końca życia. Zazwyczaj dziecko dowiaduje się o swojej alergii, kiedy ma reakcję, a w przypadku mniejszych dzieci rodzice zauważają np. problemy z żołądkiem lub wysypkę – w takiej sytuacji najlepiej wyeliminować dany składnik z diety.

7. Jedzenie na mieście a alergia pokarmowaAlergia dziecka nie powinna powstrzymywać rodziny przed wypadem na miasto czy wyjazdem na wakacje. Rodzice powinni zrobić wcześniej odpowiedni wywiad na temat serwowanych posiłków i sposobie ich przygotowania, aby mieć sprawdzone miejsce, gdzie można wybrać się z całą rodziną. Coraz więcej ludzi ma alergie i restauracje są świadome tych problemów, w związku z czym wybór jest coraz lepszy.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

7. Jedzenie na mieście a alergia pokarmowa
Alergia dziecka nie powinna powstrzymywać rodziny przed wypadem na miasto czy wyjazdem na wakacje. Rodzice powinni zrobić wcześniej odpowiedni wywiad na temat serwowanych posiłków i sposobie ich przygotowania, aby mieć sprawdzone miejsce, gdzie można wybrać się z całą rodziną. Coraz więcej ludzi ma alergie i restauracje są świadome tych problemów, w związku z czym wybór jest coraz lepszy.

6. Zachowanie w restauracjiOprócz uzyskania odpowiednich informacji na temat składników i przygotowania posiłku warto również zadbać o wyeliminowanie potencjalnej styczności z alergenem. Zachęcaj dziecko do wycierania stołu i krzesła w restauracji za pomocą chusteczek odkażających.
Zdjęcie autorstwa André Mouraux / CC BY

6. Zachowanie w restauracji
Oprócz uzyskania odpowiednich informacji na temat składników i przygotowania posiłku warto również zadbać o wyeliminowanie potencjalnej styczności z alergenem. Zachęcaj dziecko do wycierania stołu i krzesła w restauracji za pomocą chusteczek odkażających.

5. Jak radzić sobie z posiłkami w szkole?Jeśli dziecko jest jeszcze małe, dobrym pomysłem może być spotkanie rodziców z nauczycielami i poinformowanie ich o alergii dziecka oraz o tym, że nie może ono dzielić się jedzeniem z innymi. Jeśli dziecko jest starsze, można mu powierzyć taką odpowiedzialność.
Zdjęcie autorstwa Sugree Phatanapherom / CC BY

5. Jak radzić sobie z posiłkami w szkole?
Jeśli dziecko jest jeszcze małe, dobrym pomysłem może być spotkanie rodziców z nauczycielami i poinformowanie ich o alergii dziecka oraz o tym, że nie może ono dzielić się jedzeniem z innymi. Jeśli dziecko jest starsze, można mu powierzyć taką odpowiedzialność.

4. Interakcje alergika z innymi bywają problematyczneCzęsto zdarza się, że dziecko z ciężką alergią pokarmową jest niemile widzianym gościem w domu swoich znajomych, których rodzice są przerażeni możliwością wstrząsu anafilaktycznego dziecka w wyniku spożycia niewłaściwego składnika.
Zdjęcie autorstwa Tammra McCauley / CC BY

4. Interakcje alergika z innymi bywają problematyczne
Często zdarza się, że dziecko z ciężką alergią pokarmową jest niemile widzianym gościem w domu swoich znajomych, których rodzice są przerażeni możliwością wstrząsu anafilaktycznego dziecka w wyniku spożycia niewłaściwego składnika.

3. Komunikacja to podstawaWażne jest, aby wyjaśnić znajomym czy rodzicom, na co uczulone jest dziecko oraz podstawowe środki ostrożności, jak np. mycie rąk po jedzeniu. Kiedy dziecko wychodzi do znajomych, dobrym pomysłem jest też przygotowanie przekąsek, które mogą zjeść wszystkie dzieci, aby nie czuło się ono odizolowane od reszty.
Zdjęcie autorstwa U.S. Department of Agric / CC BY

3. Komunikacja to podstawa
Ważne jest, aby wyjaśnić znajomym czy rodzicom, na co uczulone jest dziecko oraz podstawowe środki ostrożności, jak np. mycie rąk po jedzeniu. Kiedy dziecko wychodzi do znajomych, dobrym pomysłem jest też przygotowanie przekąsek, które mogą zjeść wszystkie dzieci, aby nie czuło się ono odizolowane od reszty.

2. Porady dla młodych ludzi z alergią pokarmowąPrzede wszystkim należy pamiętać o tym, że alergia to nie koniec świata. Oczywiście to niesprawiedliwe, że akurat ty musisz sobie z tym radzić, a inni nie, ale każdy boryka się z własnymi problemami. Należy zadbać o swoje bezpieczeństwo w taki sposób, aby nie wpływało to na życie codzienne.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

2. Porady dla młodych ludzi z alergią pokarmową
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że alergia to nie koniec świata. Oczywiście to niesprawiedliwe, że akurat ty musisz sobie z tym radzić, a inni nie, ale każdy boryka się z własnymi problemami. Należy zadbać o swoje bezpieczeństwo w taki sposób, aby nie wpływało to na życie codzienne.

1. Grupy wsparciaWarto poszukać grup wsparcia dla młodych ludzi z alergią pokarmową – można w ten sposób nawiązać znajomości z ludźmi, którzy przechodzą przez to samo. Jeśli w twoim miejscu zamieszkania nie ma takiej możliwości, istnieje mnóstwo grup wsparcia w Internecie.
Zdjęcie autorstwa nic519 / CC BY

1. Grupy wsparcia
Warto poszukać grup wsparcia dla młodych ludzi z alergią pokarmową – można w ten sposób nawiązać znajomości z ludźmi, którzy przechodzą przez to samo. Jeśli w twoim miejscu zamieszkania nie ma takiej możliwości, istnieje mnóstwo grup wsparcia w Internecie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Bo z buntem mi do twarzy Magiczne poduszki dla dzieci z gryką – Żółw Stefan i Rybka Klementyna Rozwijanie preferencji smakowych dziecka krok po kroku English Activator: What’s your name? Forget staycations, czyli nowe rodzaje wakacji Szczepionki - fakty i mity Co dzieci wiedziały o "tych sprawach" w PRL-u Separacja a rozwód Jesienne nakrycie głowy dla maluszków Wszystkie dzieci nasze są Walt Disney World Ryba w sosie koperkowym

Popularne w tym tygodniu:

Pomysły na walentynkowy wyjazd, czyli gdzie zabrać drugą połówkę z okazji Święta Zakochanych?