Sprawdź, co pomoże przy alergii wziewnej

11. WycieraczkaWiele alergenów, takich jak kurz, pleśń, roztocza, zostaje przyniesionych do domu na podeszwach butów. Połóż przed drzwiami dużą wycieraczkę, aby rodzina i przyjaciele wycierali buty przed wejściem. Wybierz gumową wycieraczkę, którą można łatwo wyczyścić. Najlepiej jednak poproś gości o zostawienie butów na zewnątrz.
Zdjęcie autorstwa Mitra Sahara / CC BY

11. Wycieraczka
Wiele alergenów, takich jak kurz, pleśń, roztocza, zostaje przyniesionych do domu na podeszwach butów. Połóż przed drzwiami dużą wycieraczkę, aby rodzina i przyjaciele wycierali buty przed wejściem. Wybierz gumową wycieraczkę, którą można łatwo wyczyścić. Najlepiej jednak poproś gości o zostawienie butów na zewnątrz.

10. Filtr HEPA do oczyszczania powietrzaFiltr HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air) jest w stanie przefiltrować 99% obecnych w powietrzu alergenów. Te przenośne filtry działają najlepiej w przypadku pyłków i łupieżu zwierzęcego, lecz już nie tak dobrze w przypadku roztoczy.
Zdjęcie autorstwa Kārlis Dambrāns / CC BY

10. Filtr HEPA do oczyszczania powietrza
Filtr HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air) jest w stanie przefiltrować 99% obecnych w powietrzu alergenów. Te przenośne filtry działają najlepiej w przypadku pyłków i łupieżu zwierzęcego, lecz już nie tak dobrze w przypadku roztoczy.

9. Elektroniczny filtr powietrzaElektroniczne filtry nie używają filtrów czy wiatraczków. Zamiast tego zmieniają ładunek elektryczny cząsteczek alergenów. Niektóre wytwarzają ozon, który może pogorszyć objawy alergii.
Zdjęcie autorstwa AlexanderStein / CC BY

9. Elektroniczny filtr powietrza
Elektroniczne filtry nie używają filtrów czy wiatraczków. Zamiast tego zmieniają ładunek elektryczny cząsteczek alergenów. Niektóre wytwarzają ozon, który może pogorszyć objawy alergii.

8. Neti pot, czyli urządzenie do płukania nosaSpecjalny dzbaneczek służy do przepłukania jamy nosowej i łagodzenia objawów alergii. Napełnij dzbanek roztworem soli fizjologicznej z wodą destylowaną lub przegotowaną. Nachyl się nad umywalką i wlej wodę do dziurki nosa, pozwalając wypłynąć jej drugą dziurką.
Zdjęcie autorstwa jenny downing / CC BY

8. Neti pot, czyli urządzenie do płukania nosa
Specjalny dzbaneczek służy do przepłukania jamy nosowej i łagodzenia objawów alergii. Napełnij dzbanek roztworem soli fizjologicznej z wodą destylowaną lub przegotowaną. Nachyl się nad umywalką i wlej wodę do dziurki nosa, pozwalając wypłynąć jej drugą dziurką.

7. Leki na alergię dostępne bez receptyIstnieje na rynku wiele leków, które można kupić bez recepty: tabletki, krople, spraye do nosa itd. Tabletki antyhistaminowe pomogą w przypadku objawów takich jak kichanie, łzawiące oczy czy katar. Środki udrożniające są skuteczne, kiedy dokucza nam zatkany nos, a krople antyhistaminowe ulżą naszym swędzącym oczom.
Zdjęcie autorstwa Clare Bell / CC BY

7. Leki na alergię dostępne bez recepty
Istnieje na rynku wiele leków, które można kupić bez recepty: tabletki, krople, spraye do nosa itd. Tabletki antyhistaminowe pomogą w przypadku objawów takich jak kichanie, łzawiące oczy czy katar. Środki udrożniające są skuteczne, kiedy dokucza nam zatkany nos, a krople antyhistaminowe ulżą naszym swędzącym oczom.

6. Nawilżacze i osuszacze powietrzaObniżając wilgoć w powietrzu, jesteśmy w stanie kontrolować roztocza, które lubią ciepłe, wilgotne miejsca. Zbyt suche powietrze jednak może powodować podrażnienie w jamie nosowej i pogorszyć symptomy alergii. Utrzymuj wilgoć w powietrzu pomiędzy 30-50%, którą można kontrolować za pomocą wilgotnościomierza.
Zdjęcie autorstwa Joe Shlabotnik / CC BY

6. Nawilżacze i osuszacze powietrza
Obniżając wilgoć w powietrzu, jesteśmy w stanie kontrolować roztocza, które lubią ciepłe, wilgotne miejsca. Zbyt suche powietrze jednak może powodować podrażnienie w jamie nosowej i pogorszyć symptomy alergii. Utrzymuj wilgoć w powietrzu pomiędzy 30-50%, którą można kontrolować za pomocą wilgotnościomierza.

5. Poduszki hipoalergiczneNa pomoc w walce z roztoczami przychodzi specjalna poduszka wykonana z syntetycznego materiału, nieprzyjaznego dla roztoczy. Istnieją na rynku także pościele hipoalergiczne, które pomogą nam spokojnie zasnąć. Pamiętaj też, aby zmieniać pościel co tydzień i zrezygnować z narzut lub poduszek ozdobnych, których nie można prać.
Zdjęcie autorstwa Hustvedt / CC BY

5. Poduszki hipoalergiczne
Na pomoc w walce z roztoczami przychodzi specjalna poduszka wykonana z syntetycznego materiału, nieprzyjaznego dla roztoczy. Istnieją na rynku także pościele hipoalergiczne, które pomogą nam spokojnie zasnąć. Pamiętaj też, aby zmieniać pościel co tydzień i zrezygnować z narzut lub poduszek ozdobnych, których nie można prać.

4. Maska i rękawiceSprzątanie czy praca w ogrodzie mogą wzbudzać potencjalne alergeny – kurz, pyłki, pleśń czy łupież zwierzęcy. Zapobiegaj atakom alergii, zakładając maskę i rękawiczki, które są niedrogie i ogólnodostępne w sklepach. Przydatna przy sprzątaniu będzie też ściereczka z mikrofibry, która dzięki ładunkowi elektrostatycznemu zachowuje kurz w środku.
Zdjęcie autorstwa How can I recycle this / CC BY

4. Maska i rękawice
Sprzątanie czy praca w ogrodzie mogą wzbudzać potencjalne alergeny – kurz, pyłki, pleśń czy łupież zwierzęcy. Zapobiegaj atakom alergii, zakładając maskę i rękawiczki, które są niedrogie i ogólnodostępne w sklepach. Przydatna przy sprzątaniu będzie też ściereczka z mikrofibry, która dzięki ładunkowi elektrostatycznemu zachowuje kurz w środku.

3. Odkurzacz z filtrem HEPAOdkurzanie raz w tygodniu pomoże ograniczać objawy alergii. Używaj więc odkurzacza z filtrem HEPA lub podwójnego worka, ponieważ zwykły odkurzacz sprawia, że kurz wzbija się w powietrze, a odkurzacz z filtrem HEPA zatrzymuje kurz i alergeny.
Zdjęcie autorstwa Kārlis Dambrāns / CC BY

3. Odkurzacz z filtrem HEPA
Odkurzanie raz w tygodniu pomoże ograniczać objawy alergii. Używaj więc odkurzacza z filtrem HEPA lub podwójnego worka, ponieważ zwykły odkurzacz sprawia, że kurz wzbija się w powietrze, a odkurzacz z filtrem HEPA zatrzymuje kurz i alergeny.

2. Pogromcy pleśniPleśń jest powszechnym alergenem, który kocha ciepłe, wilgotne miejsca, zwłaszcza łazienkę i kuchnię. Aby pozbyć się pleśni, należy wyczyścić powierzchnię, zdezynfekować ją i wytrzeć do sucha. Pleśń szorować można mydłem, wodą i twardą szczotką. Dezynfekować należy środkiem na pleśń z 5% zawartością wybielacza chlorowego lub octem. Ważna jest też odpowiednia wentylacja, aby pleśń nie powracała.
Zdjęcie autorstwa Kristopha Hohn / CC BY

2. Pogromcy pleśni
Pleśń jest powszechnym alergenem, który kocha ciepłe, wilgotne miejsca, zwłaszcza łazienkę i kuchnię. Aby pozbyć się pleśni, należy wyczyścić powierzchnię, zdezynfekować ją i wytrzeć do sucha. Pleśń szorować można mydłem, wodą i twardą szczotką. Dezynfekować należy środkiem na pleśń z 5% zawartością wybielacza chlorowego lub octem. Ważna jest też odpowiednia wentylacja, aby pleśń nie powracała.

1. Szampon dla zwierzątNie ma hipoalergicznych zwierząt, ale można zredukować alergię zwierzęcą, ograniczając kontakt z łupieżem zwierzęcym do minimum. Używaj łagodnego szamponu i kąp często swojego pupila. Jeśli masz kota, który nie przepada za kąpielą, wycieraj go przynajmniej wilgotną ściereczką. Kup też zwierzęciu plastikowe legowisko, które można łatwo wyczyścić lub pierz legowisko raz na tydzień w wysokiej temperaturze.
Zdjęcie autorstwa Rikki's Refuge / CC BY

1. Szampon dla zwierząt
Nie ma hipoalergicznych zwierząt, ale można zredukować alergię zwierzęcą, ograniczając kontakt z łupieżem zwierzęcym do minimum. Używaj łagodnego szamponu i kąp często swojego pupila. Jeśli masz kota, który nie przepada za kąpielą, wycieraj go przynajmniej wilgotną ściereczką. Kup też zwierzęciu plastikowe legowisko, które można łatwo wyczyścić lub pierz legowisko raz na tydzień w wysokiej temperaturze.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

7 wrześniowych superproduktów Cel jest cierpieniem Zbyt długie siedzenie źle wpływa na zdrowie Polacy rekordowo aktywni w walce z nikotynizmem Suche oko 5 powodów dla których warto wstawać wcześnie rano Ciąża a palenie papierosów Kawowy portret Polaków Skanowanie mózgu może wcześniej wykryć autyzm Rozstępy Topowe zabiegi medycyny estetycznej Jakie właściwości mają orzechy?

Popularne w tym tygodniu:

Jaki aparat ortodontyczny dla dziecka?