Zdrowa mama = zdrowe dziecko
JADWIGA OLCZAK • dawno temuCiąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. To moment psychicznego przygotowania się na powitanie maluszka, ale także okres wielu badań wynikających z troski o zdrowie mamy i dziecka. Aby zapewnić maleństwu prawidłowy rozwój, należy już od chwili poczęcia zadbać o dostarczenie organizmowi właściwej ochrony.
Podczas ciąży każda kobieta powinna być pod stałą opieka lekarza ginekologa. Wykonywanie zleconych badań umożliwia zauważenie ewentualnych nieprawidłowości i szybkie zapobieganie występującym komplikacjom.
Pierwsza wizyta polega na przeprowadzeniu badania ginekologicznego oraz pobraniu wymazu z pochwy. Mierzone jest także ciśnienie krwi oraz kontrolowane są piersi. W pierwszym trymestrze ciąży kobieta powinna zgłaszać się na badanie ginekologiczne co 4 tygodnie. W tym czasie odbywa się pierwsze USG oraz badania serologiczne na ewentualność żółtaczki zakaźnej oraz kiły. Kiłę u matki można wyleczyć, nawet w czasie ciąży, natomiast wystąpienie kiły wrodzonej u dziecka może spowodować nieuleczalne zmiany. Niebezpieczną dla płodu chorobą jest toksoplazmoza. Zagrożenie pojawia się w przypadku zachorowania matki po 16. tygodniu ciąży, dlatego przeprowadza się także badanie w tym kierunku. Zarazić się nią można drogą pokarmową, łożyskową, a także poprzez transfuzję krwi czy przeszczep. Jeżeli u matki nie występują przeciwciała chroniące przed rozprzestrzenianiem się zakażenia, badanie wykonuje się 2–3 razy. Bardzo ważne jest unikanie spożywania surowego mięsa, kontaktu z kotami, a także z miejscem, w którym mogą znajdować się ich odchody. Aby zachować środki ostrożności, należy myć zawsze owoce i warzywa oraz przestrzegać zasad higieny.
W drugim trymestrze ciąży kobieta zgłasza się na badania również co 4 tygodnie. W tym czasie wykonuje się pomiary ciśnienia krwi, analizy krwi i moczu. Badanie USG przeprowadza się sondą brzuszną. Kobiety po 35. roku życia mogą poddać się badaniom prenatalnym.
W trzecim trymestrze wizyty kontrolne stają się częstsze, bo co 2, 3 tygodnie, a w ostatnim miesiącu nawet co kilka dni. Podobnie jak wcześniej dokonuje się pomiaru ciśnienia, analizy krwi i moczu, przyrostu wagi oraz badanie USG. Bardzo ważnym badaniem jest test obciążenia glukozą w celu wykrycia cukrzycy. Pod koniec ciąży przeprowadza się także KTG — badanie kardiotokograficzne, a także w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego badanie na krzepliwość krwi oraz EKG.
Po 35. tygodniu ponownie wykonuje się badanie na obecność wirusa kiły i żółtaczki zakaźnej.
W czasie ciąży kobietom często towarzyszą niebezpieczne infekcje pochwy na skutek zmian hormonalnych. Badaniem umożliwiającym wykrycie rozwijającej się infekcji jest badanie pH pochwy. Prawidłowe pH mieści się w granicach 3,8–4,5. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem intymnym, warto sięgnąć po probiotyki, najlepiej doustne probiotyki ginekologiczne sprawdzone pod względem bezpieczeństwa i skuteczności działania. Szczepy probiotyczne zawarte w probiotyku ginekologicznym nie tylko pomagają przywrócić i zachować prawidłową florę bakteryjną, lecz także utrzymują kwaśne pH pochwy, które stanowi naturalną barierę dla rozwoju patogenów.
Warto pamiętać, że żadnej infekcji nie wolno ani bagatelizować, ani leczyć na własną rękę. Wsparcie lekarza jest niezbędne ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu oraz niską wagę urodzeniową dziecka.
Kobiety niestety często nie wiedzą, że bezobjawowa grzybica pochwy u ciężarnych może przyczynić się do pęknięcia pęcherza płodowego. Grzybica pochwy jest główną, po zapaleniu bakteryjnym oraz rzęsistkowicy, przyczyną wszystkich infekcji dróg rodnych kobiety.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowo-płciowego, należy pamiętać o właściwej profilaktyce, gdyż lepiej zapobiegać niż leczyć.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze