Jak mama może wspierać dojrzewający brzuszek dziecka?
REDAKCJA • dawno temuNikt nie zna potrzeb maluszka tak dobrze, jak jego mama. Od podstawowych, jak karmienie i pielęgnacja, poprzez te związane z bezpieczeństwem, jak troska, ciepło i życzliwość, aż po potrzeby rozwojowe. Do zadań mamy należy też wspieranie dojrzewającego organizmu, w tym delikatnego brzuszka, w prawidłowym i zdrowym rozwoju.
Mama najlepsza na świecie
Po kilku miesiącach wzajemnego poznawania się z maluszkiem, prawdopodobnie niemal czytasz mu w myślach. Jak nikt inny rozpoznajesz, czy Twoje dziecko płacze z głodu, jest zmęczone, czy sygnalizuje potrzebę zmiany pieluszki. Znasz dobrze jego upodobania. Rozpoznajesz, kiedy ma dobry humor, a kiedy chce się do Ciebie przytulić. Maluch przyzwyczaił Cię już do swojego repertuaru wymagań, w których spełnianiu jesteś już prawdziwą mistrzynią. Wiesz zapewne dokładnie, ile pokarmu zmieści jego mały brzuszek i o której godzinie głód zbudzi go z drzemki. Pamiętaj, aby w natłoku codziennych obowiązków nie zaniedbać podstawowych zasad higieny, np. mycia rąk po zmianie pieluszki i przed podaniem piersi lub przygotowaniem posiłku. Przy okazji możesz też myć rączki maluszka, aby wyrobić w nim ten zdrowy nawyk. To także dobra pora, aby zacząć przyzwyczajać dziecko do stałych pór chodzenia spać. Aby zapewnić mu zdrowy i spokojny sen, pamiętaj, by często wietrzyć pokój, w którym śpi maluszek i zmieniać jego pościel. Bawełniane, przepuszczające powietrze ubranko zapewni z kolei komfort wypoczynku i pomoże zadbać o delikatną skórę dziecka.
W trosce o mały brzuszek
Osobną grupę potrzeb niemowlęcia stanowi troska o jego wciąż dojrzewający układ pokarmowy. Nie ma lepszego pokarmu dla maluszka niż mleko mamy, które dostarcza mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Jeśli jednak Twoje dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, warto zadbać o wybór takiego, które najlepiej spełnia szczególne potrzeby żywieniowe dojrzewającego brzuszka, np. mleko następne Bebiko PRO+ 2, stworzone specjalnie z myślą o niemowlętach powyżej 6. miesiąca życia. Warto pamiętać, że u takich maluchów słaba jest jeszcze tzw. bariera jelitowa, dlatego częściej mogą u nich występować alergie pokarmowe. Enzymy trawienne malucha nie są jeszcze tak liczne i wydajne, jak będą w późniejszym życiu, dlatego dojrzewający układ pokarmowy nie potrafi jeszcze trawić wielu potraw, które dla dorosłych są codziennością. Warto to wiedzieć, aby od samego początku dostosować sposób żywienia niemowlęcia do możliwości jego układu pokarmowego. Nieukształtowana jest też mikroflora jelitowa, a to sprawia, że organizm dziecka jest bardziej wrażliwy niż dorosłych i słabsza jest jego bariera odpornościowa. Z tego powodu maluch jest bardziej podatny na infekcje, a jego układ pokarmowy nie trawi jeszcze pokarmu tak sprawnie jak u dorosłego człowieka, stąd dolegliwości trawienne wieku niemowlęcego. Także ilość pokarmu podawanego dziecku należy zwiększać stopniowo. Maleńki przełyk niemowlęcia mieści tylko 2 ml pokarmu, podczas gdy przełyk dorosłych – aż 40 ml[1]!
Wspieraj jego rozwój
Już we wczesnym dzieciństwie możesz też wspierać rozwój poznawczy i intelektualny swojego dziecka. Wraz z tym, jak maluch rośnie, skraca się czas jego snu w ciągu doby. Im dziecko starsze, tym więcej będzie okazji do aktywności. Wszystkie te chwile możesz wykorzystać podwójnie: oprócz wspólnego spędzania czasu na zabawach, zadbaj o emocjonalną więź z maluszkiem i wspieraj go w codziennych osiągnięciach. Około 6. miesiąca życia dziecko zacznie potrzebować przewodnika po nowych smakach, konsystencji i zapachach nowych pokarmów. Pamiętaj, że dziecko uczy się, obserwując i naśladując dorosłych, więc najwyższa pora, aby zmienić na zdrowe nawyki żywieniowe całej rodziny.
W czasie całego pierwszego roku w świecie malucha będzie działo się tak dużo, że będzie Ci on wdzięczny za ustalenie stałego planu dnia. Dzięki niemu, niezależnie od tego, ile wrażeń otrzyma dziecko każdego dnia i jakie emocje będą pojawiać się w jego główce, będzie mu zawsze towarzyszyć poczucie bezpieczeństwa. Wiąże się ono ze stałymi elementami dnia, takimi jak pora snu i karmienia, czułe objęcia mamy czy sposób, w jaki się do niego zwracasz. Komfort i bliskość, które zapewniasz dziecku w ten sposób, będą dla niego najlepszym wsparciem w codziennym odkrywaniu nieznanego świata, który na nie czeka.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
[1]https://www.bebiklub.pl/delikatny-brzuszek/rozwoj-ukladu-pokarmowego
Źródło: Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze