Wapń dla dzieci
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuMleko oraz pozostałe produkty spożywcze bogate w wapń zawsze stanowiły nieodłączny element dziecięcej diety. W końcu jest to składnik odżywczy niezbędny w procesie budowania mocnych, zdrowych kości. Jednak większość dzieci pomiędzy 9 a 18 rokiem życia nie dostarcza organizmowi zalecanej minimalnej dziennej ilości wapnia, a wszystko za sprawą napojów kofeinowych i gazowanych, które znacznie zmniejszają przyswajalność składników odżywczych w organizmie. Jaki wpływ na prawidłowy rozwój dziecka wywiera niedobór wapnia i jak zagwarantować maluchom odpowiednią ilość tego składnika w jadłospisie?
Wpływ wapnia na organizm dziecka
Jak wiadomo, wapń jest głównym składnikiem odżywczym wykorzystywanym do budowania mocnych kości u dzieci. Wraz z wiekiem jego ilość w organizmie stopniowo się zmniejsza, szczególnie u kobiet, dlatego też nastoletnie dziewczęta, które nie dostarczą organizmowi maksymalnej ilości wapnia do momentu zakończenia budowy kośćca, będą narażone na wystąpienie osteoporozy powodującej zwiększoną łamliwość kości w późniejszym wieku. Co więcej, najmłodsze dzieci, u których występuje niedobór wapnia lub witaminy D (zwiększającej przyswajalność tego składnika odżywczego), są bardziej podatne na krzywicę. Schorzenie to objawia się zmiękczeniem kości, skutkującym wykrzywieniem nóg, osłabieniem wzrostu malucha, a także nierzadko bólami mięśni i osłabieniem organizmu. Ponadto, wapń odgrywa ważną rolę w prawidłowej pracy mięśni, układu nerwowego oraz hormonalnego człowieka. W przypadku, gdy poziom wapnia w organizmie spadnie, składnik ten zostanie pobrany z kości w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania komórek ciała.
Jeżeli dzieci i młodzież otrzymają właściwą ilość wapnia oraz wysiłku fizycznego w okresie wzrostu, z pewnością wejdą w dorosłe życie z mocnymi kośćmi. Zalecane dzienne spożycie tego składnika odżywczego na trzech etapach rozwoju dziecka wynosi:
- 700 mg dla dzieci od 1 do 3 roku życia,
- 1000 mg od 4 do 8 roku życia,
- 1300 mg od 9 do 18 roku życia.
Bogate źródło wapnia
Oczywiście, najbogatszym źródłem wapnia jest mleko oraz produkty mleczne. Ponadto, większość tego typu pokarmów zawiera także witaminę D, która odgrywa ważną rolę w budowaniu zdrowych kości. Należy także pamiętać o produktach spożywczych wzbogaconych w wapń, takich jak soki, chleb czy artykuły sojowe, a także o migdałach, fasoli, rabarbarze oraz brokułach.
Nie ulega wątpliwości, że produkty mleczne są najlepszym i najwygodniejszym źródłem wapnia w diecie dziecięcej. Ważne jednak, aby wiedzieć, jaki rodzaj mleka przyniesie dziecku najwięcej korzyści na każdym etapie rozwoju. Przede wszystkim, maluchy poniżej 1 roku życia nie powinny spożywać mleka od krowy, gdyż nie zawiera ono wszystkich składników odżywczych potrzebnych do zdrowego wzrostu młodego organizmu. W tym okresie najlepiej podawać dziecku mleko z piersi lub mleko modyfikowane. Natomiast między 1 a 2 rokiem życia prawidłowy rozwój dziecka zapewnimy przez stosowanie pełnego mleka. Po upływie tego okresu, maluch może spokojnie spożywać niskotłuszczowe lub beztłuszczowe mleko. Warto zapamiętać, że każdy rodzaj mleka zawiera mniej więcej tę samą ilość wapnia w jednej porcji. Zalecane jest spożywanie 2 kubków mleka (354 ml) dziennie przez dzieci między 2 a 3 rokiem życia, 2,5 kubka (543 ml) między 4 a 8 rokiem życia oraz 3 kubków (710 ml) przez dzieci co najmniej 9-letnie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze