Mleko a zdrowie
BEATKA • dawno temuKampanie społecznościowe zachęcają do picia mleka. Czy słusznie? Mleko obecnie budzi dość dużo kontrowersji. Jedni zachęcają, inni stanowczo odradzają. Czy mleko jest zdrowe? W skład mleka wchodzi wiele składników odżywczych. Dzięki temu mleko stosuje się w profilaktyce choroby wieńcowej, miażdżycy, zawału. Z drugiej strony, kwasy nasycone znajdujące się w mleku otłuszczają serce i utrudniają jego pracę.
Właściwości odżywcze mleka
Mleko to bogactwo składników odżywczych. W mleku znajdują się:
- pełnowartościowe białko,
- cukier mlekowy,
- tłuszcz,
- sole mineralne – wapń, fosfor, potas, sód, magnez,
- witaminy z grupy B,
- witamina A,
- witamina D,
- witamina E,
- witamina K,
- immunoglobuliny,
- hormony,
- czynniki wzrostowe,
- enzymy.
Zdrowe mleko pozwala odtruwać organizm i wpływa korzystnie na proces trawienia. Mimo powyższych właściwości mleka z roku na rok można zauważyć spadek ilości wypijanego mleka. To właśnie między innymi przez to dochodzi do niedoborów wapnia w organizmie. Mleko obniża ciśnienie tętnicze, a kwasy nienasycone znajdujące się w mleku zapobiegają miażdżycy, chorobie wieńcowej, zawałowi.
Wpływ mleka na organizm
Coraz bardziej popularny jest pogląd, że człowiek jest jedynym ssakiem, który pije mleko w wieku dorosłym. Według tej teorii organizm człowieka powinien dostawać mleko jedynie w wieku niemowlęcym. Poza tym, każdy powinien pić mleko pochodzące ze swojego gatunku. W związku z tym człowiek może pić jedynie mleko matki. Stąd wypływa wniosek, że picie mleka krowiego w dorosłym życiu jest po prostu niefizjologiczne.
W mleku znajduje się tłuszcz, zazwyczaj jest to od 2,7% do 5,5% tłuszczu. Mleko z półek sklepowych jest odtłuszczane, dlatego można dostać mleko z zawartością tłuszczu 0%, 0,5%, 1,5%, 2%, 3,2%. Tłuszcze znajdujące się w mleku to tłuszcze nasycone, cholesterol, ale też kwasy: linolowy, linolenowy, arachidowy (nienasycone kwasy tłuszczowe). Tłuszcze nasycone otłuszczają serce, przez co negatywnie wpływają na jego pracę. Poza tym przyczyniają się do powstania nadwagi.
Mleko może powodować nietolerancję laktozy. W Polsce cierpi na nią prawie 20% dzieci i 25% dorosłych. Osoby dotknięte nietolerancją laktozy, po wypiciu mleka mogą cierpieć na gazy, wzdęcia, bóle brzucha i biegunkę. Nietolerancja laktozy pojawia się na skutek zaniknięcia w organizmie enzymu trawiącego laktozę, tj. laktazy. Niemniej jednak, regularne wypijanie mleka nie musi doprowadzić do takiego stanu. Podatność na nietolerancję laktozy jest cechą indywidualną każdego z nas. W sklepach można kupić mleko zawierające obniżoną ilość laktozy. Poza tym należy pamiętać, że kefiry i jogurty naturalne również mają mniej laktozy, gdyż niszczy ją proces fermentacji.
Kolejnym argumentem skierowanym przeciwko piciu mleka jest to, że powoduje ono nadciśnienie. Niektóre frakcje białkowe znajdujące się w mleku mogą być przyczyną wzrostu ciśnienia tętniczego. Z drugiej strony w mleku znajdują się duże ilości wapnia. A wapń razem z witaminą D regulują ciśnienie tętnicze.
Komu wierzyć? Czy wykluczyć mleko z diety dla zdrowia, czy też pić nadal? Najzdrowszy jest zawsze umiar. Jeżeli lubisz mleko i nie odczuwasz po jego wypiciu żadnych nieprzyjemnych dolegliwości, wówczas umiarkowane picie mleka nie będzie miało negatywnych konsekwencji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze