Telefon w razie wypadku
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuTelefony komórkowe niepostrzeżenie stały się nieodłącznym elementem codziennego życia. Ciężko nam nawet wyobrazić sobie dzień bez możliwości natychmiastowego skontaktowania się z rodziną, znajomymi lub współpracownikami. Świadomość, że w każdej chwili możemy do nich zadzwonić, napisać SMS lub przesłać MMS daje nam poczucie komfortu psychicznego. Komórki są nieocenione także w sytuacjach awaryjnych.
Dlaczego warto mieć przy sobie telefon komórkowy?
Życie jest pełne niespodzianek. Gdy wychodzimy rano z domu, nie jesteśmy w stanie przewidzieć czekającej nas danego dnia awarii samochodu, korków na spokojnej dotąd ulicy lub tego, że w najmniej spodziewanym momencie możemy stać się świadkiem wypadku lub przestępstwa. W takich sytuacjach telefon komórkowy jest niezbędny, by błyskawicznie zareagować i wezwać mechanika, ambulans lub policję. Komórka pozwala również na szybkie skontaktowanie się z pracodawcą lub osobą, z którą mamy umówione spotkanie, gdy wiemy, że mimo starań nie uda nam się zdążyć na czas.
Każda grupa wiekowa zyskuje na posiadaniu telefonu komórkowego. Dzieci i młodzież mogą dzięki niemu być w kontakcie z rówieśnikami, a rodzice czują się spokojniej, wiedząc, że w każdej chwili mogą skontaktować się ze swoimi pociechami. Komórka jest ogromnie przydatna także osobom w starszym wieku, które częściej niż ludzie młodzi doświadczają problemów zdrowotnych, wymagających wezwania karetki. Telefon powinien na stałe gościć w kieszeni ich ubrań, zwłaszcza gdy spędzają dużo czasu poza domem, na przykład na spacerach. Komórka dla seniora powinna być łatwa w obsłudze – modele z dotykowymi ekranami mogą bowiem sprawiać trochę problemów osobom w starszym wieku. Lepszą propozycją są telefony wyposażone w klawiaturę QWERTY (np. Samsung c350).
Najważniejsze numery zawsze pod ręką!
W trudnych sytuacjach czas jest na wagę złota. Gdy jesteśmy świadkami wypadku lub sami potrzebujemy pomocy, przetrząsanie telefonicznej książki kontaktów w poszukiwaniu konkretnego numeru może zająć nam stanowczo za dużo czasu, zwłaszcza gdy mamy liczne grono znajomych. W takiej sytuacji najkorzystniejsze wydaje się wpisywanie numerów alarmowych na samym początku spisu telefonów. Odnalezienie potrzebnego numeru zajmuje wówczas znacznie mniej czasu. Dobrym pomysłem jest także oznaczanie niektórych osób skrótem ICE (z ang. In Case of Emergency – w razie wypadku) – gdyby przytrafiło się nam coś złego, osoby te powinny zostać poinformowane o tym fakcie.
Telefon komórkowy nie sprawi, że unikniemy trudnych sytuacji, ale może uratować nam lub komuś innemu życie w razie zagrożenia. Bądź przezorna i zawczasu ustaw numery alarmowe na początku spisu swoich kontaktów telefonicznych – ta czynność zajmie kilka sekund, a pozwoli ci uniknąć paniki i gorączkowych poszukiwań, gdy znajdziesz się w opałach. Pamiętaj również o numerze alarmowym 112, za pomocą którego w razie potrzeby możesz wezwać służby medyczne, straż pożarną lub policję. Jeśli masz dziecko, które posiada komórkę, porozmawiaj z nim o tym, jak zachować się w sytuacjach awaryjnych i jak wezwać pomoc.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze