Zalety picia mleka
DAMIESA • dawno temuKubek mleka powinien być codziennie wypijany przez dzieci w fazie ich największego rozwoju. Ze względu, że napój ten jest polecany dzieciom, to czy osoby dorosłe powinny zrezygnować z jego picia? Czy w pewnym wieku przestaje ono dostarczać wartości odżywczych i spokojnie można je wyeliminować ze swego jadłospisu? Jak się okazuje takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jakie? Oto kilka najważniejszych.
Zalety picia mleka
Mleko jest jednym z cenniejszych źródeł wysokowartościowego białka oraz wapnia, którego organizm domaga się przez cały okres życia. W młodym wieku jest on niezbędny do prawidłowego wzrostu kości, zaś u osób dorosłych pozwala zachować ich dobrą kondycję i zapobiegać pojawieniu się w nich ubytków, które w konsekwencji mogą prowadzić do osteoporozy. Wapń jest także wykorzystywany do procesów metabolicznych komórek. Leczy dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz przeciwdziała takim schorzeniom cywilizacyjnym jak otyłość, miażdżyca czy nadciśnienie. Co ciekawe, odtłuszczone mleko obniża ryzyko zachorowania na raka płuc. Obecność laktozy w mleku powoduje natomiast lepszą przyswajalność takich pierwiastków jak fosfor, wapń czy magnez. Dodatkowo można w nim znaleźć cynk, kobalt, fluor, brom oraz miedź. Ponadto pełnotłuste mleko jest cennym źródłem witaminy A, witamin z grupy B oraz tych rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak D i E.
Osoby, dbające o szczupłą sylwetkę powinny ucieszyć się z faktu, że mleko skutecznie poskramia apetyt, a więc przyczynia się do tego, że chęć na podjadanie między posiłkami jest zdecydowanie mniejsza. Dobrym pomysłem jest zatem rozpoczęcie dnia od szklanki mleka, która pozwoli pohamować pokusę sięgania po kaloryczne przekąski jeszcze przed porą obiadową. Do tego mleko zbawiennie działa na przewód pokarmowy i jest lekkostrawne.
Wady picia mleka
Mleko może wywoływać uczulenia. Alergie pojawiają się najczęściej w przypadku mleka koziego. Ponadto wiele osób cierpi na nietolerancję laktozy. W takiej sytuacji można je zatem zastąpić innymi przetworami mlecznymi, takimi jak: jogurty, kefiry czy maślanki. Mają one zdecydowanie mniej laktozy, a do tego ich przyswajalność przez organizm jest dużo lepsza. Należy pamiętać, że u osób rzadko spożywających mleko wytwarzanie enzymu zwanego galaktozydazą słabnie, co w konsekwencji może prowadzić do zaburzeń jelitowych. Bardzo ważna jest także świadomość zagrożeń, jakie może powodować mleko kozie w postaci surowej. Zanieczyszczenia mikrobiologiczne mogą powodować bowiem dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, dlatego zaleca się jego wcześniejsze przegotowanie. Ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi istnieje także w przypadku świeżego mleka „wprost od krowy”. Choć jest ono bardzo smaczne i cechuje je apetyczny zapach, któremu trudno się oprzeć, to warto wiedzieć, że picie go na surowo zamiast przynieść korzyść, może zaszkodzić. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy produkt ten jest kupowany w sklepie. Procesy pasteryzacji zabijają bowiem niebezpieczne dla zdrowia bakterie, zachowując przy tym wartość odżywczą.
Osoby odchudzające się powinny pamiętać, że mleko odtłuszczone, typu light lub 0%, cechuje się niższą zawartością witamin A, D i E. Na jego bazie można przygotować więc mleczny shake.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze