Owoce cytrusowe
KAROLINA • dawno temuChociaż cytrynę kojarzymy zazwyczaj ze skwaszoną miną, to często nie możemy się oprzeć, by się nie napić orzeźwiającej lemoniady albo nie dodać jej do gorącej herbaty z miodem. To jeden z owoców reprezentujących świat cytrusów, których spożywanie wspaniale oddziałuje nie tylko na doznania smakowe, lecz także poprawia samopoczucie i stan zdrowia. Zobacz, jak i po co jeść cytrusy.
Rodzaje owoców cytrusowych
Właściwości cytrusów znane są już od tysiącleci. Hodowla tych niezwykłych roślin rozpoczęła się bowiem już ponad 2 tysiące lat p.n.e. w Azji. Musiały upłynąć jednak lata, aby ich smak i zapach dostępny był mieszkańcom starego kontynentu. Do dziś w Polsce niektórzy kojarzą pomarańcze wyłącznie ze świętami, ponieważ dawny ustrój polityczny znacznie utrudniał ich zakup.
Rośliny cytrusowe uprawiane są zazwyczaj w bardzo ciepłym klimacie i stanowią jeden z głównych odłamów owoców tropikalnych. Zalicza się do nich wiele gatunków, jednak najpopularniejsze są: cytryny, pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, limonki, a także cedraty. W ostatnim czasie znacznie wrosła ich produkcja i powstała swego rodzaju moda na ich jedzenie. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Jedną z nich jest na pewno kult szczupłej sylwetki i właściwości omawianych owoców, których jedzenia ułatwia zrzucenie kilku zbędnych kilogramów.
Owoc cytryny jest stosowany w gastronomii przede wszystkim ze względu na dużą zawartość witaminy C (wbrew powszechnie panującej opinii nie jest to najbogatsze jej źródło), B, a także kwasu cytrynowego. Dodanie niewielkiej jej ilości pomoże zwalczyć przeziębienie oraz wspomóc pracę żołądka. Poza tym to chyba najczęściej używany do produkcji napojów orzeźwiających składnik.
Powszechnie znane jest także działanie grejpfrutów na odchudzanie, które posiadają właściwości zbliżone do cytryny, jednak znamienny dla nich jest gorzkawy smak. Poza tym dostarczają organizmowi witaminę E i P. Dodatkowo wspomagają walkę z miażdżycą, żylakami, sklerozą i cholesterolem.
Do właściwości mandarynki należy zaliczyć przede wszystkim jej działanie aromaterapeutyczne. Oprócz tego jedzenie omawianego owocu jest gwarancją dostarczenia do organizmu wapnia, sodu, żelaza, cynku, fosforu, potasu oraz ważnego szczególnie dla kobiet ciężarnych kwasu foliowego.
Plaster limonki posiada zastosowanie bardzo zbliżone do cytryny. Oprócz soli mineralnych limonka zawiera więcej witaminy C niż jej siostrzana odmiana.
Ciekawym cytrusem jest cedrat. Owoc ten spożywany jest bowiem tylko częściowo. Wykorzystuje się z reguły wyłącznie jego grubą skórkę z uwagi na jej aromatyczne i smakowe walory.
Jedzenie owoców cytrusowych
Jak można zauważyć, jedzenie cytrusów pozwala na zaspokojenie większej części zapotrzebowania witaminowego organizmu. Niemal wszystkie owoce można spożywać w postaci surowej. Część z nich świetnie nadaje na przetworów i soki. Poza tym trudno wyobrazić sobie brak kandyzowanej skórki pomarańczy albo cytryny na ociekającym lukrem pączku. Cytrusy także dobrze komponują się z mięsem oraz rybami, niwelując ich specyficzny zapach. Ciekawym pomysłem jest sporządzenie z nich owocowej sałatki albo dodanie ich do wysokoprocentowych trunków.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze