Zalety i wady najpopularniejszych rodzajów mleka
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuMleko jest jednym z najpopularniejszych napojów, w szczególności wśród dzieci, którym pomaga budować zdrowe kości i zęby. Dostarcza ono organizmowi wielu niezbędnych witamin i składników mineralnych, których zawartość różni się jednak w zależności od rodzaju mleka. Sprawdź, który jego typ okaże się dla ciebie najlepszy!
Mleko krowie
Tradycyjne mleko krowie poddawane jest procesowi pasteryzacji – jest podgrzewane i chłodzone w celu zabicia bakterii, takich jak salmonella czy listeria. Dostarcza ono organizmowi wapnia, białka oraz witamin D i K. Najzdrowsze jest mleko odtłuszczone, które nie zawiera tłuszczów nasyconych i posiada więcej wapnia. Spożycie odtłuszczonego mleka może pomóc także w utracie wagi – ostatnie badania dowodzą, że brak wapnia może stymulować produkcję hormonów prowadzących do zwiększonego odkładania się tłuszczu.
Surowe mleko nie jest poddawane procesowi pasteryzacji, dzięki czemu, zdaniem niektórych ekspertów, zachowuje korzystne bakterie, białko i enzymy wspomagające trawienie. Jednak przeciwnicy surowego mleka sugerują, że może ono nieść ryzyko infekcji powodującej zatrucie lub nawet śmierć.
Mleko organiczne pochodzi od krów karmionych organiczną paszą lub wypasanych na wolnej od pestycydów trawie. Chociaż podobnie jak produkt tradycyjny mleko organiczne jest pasteryzowane, nie jest ono poddawane działaniu hormonów wzrostu ani antybiotyków. Badania przeprowadzone przez naukowców z angielskiego Uniwersytetu w Newcastle pokazują, że produkt organiczny zawiera wyższy poziom korzystnych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz przeciwutleniaczy. Niestety jest też droższy niż mleko tradycyjne. Należy pamiętać, że mleko organiczne najzdrowsze jest latem, kiedy zwierzęta mają dostęp do największej ilości świeżej trawy i koniczyny.
Mleko roślinne
Mleko sojowe jest ekstraktem z dojrzałych ziaren soi, zmieszanym z wodą i naturalnym słodzikiem. Zwykle zawiera ono ograniczoną ilość nasyconych tłuszczów i jest wolne od cholesterolu. Może być spożywane przez osoby posiadające alergię na nabiał lub cierpiące na nietolerancję laktozy. Jako że mleko sojowe oparte jest na bazie roślinnej, nie zawiera tyle białka, co mleko tradycyjne.
Mleko ryżowe powstaje z mieszanki częściowo zmielonego ryżu i wody. Zwykle dostępne jest w wielu smakach – np. waniliowym czy czekoladowym. Spośród wszystkich rodzajów mleka, ryżowe niesie najmniejsze ryzyko alergii. Jest doskonałą opcją dla osób, które nie mogą spożywać mleka krowiego, sojowego czy orzechowego. Nie zawiera tłuszczów nasyconych ani cholesterolu, jednak jest także ubogie w białko.
Mleko migdałowe powstaje z prażonych migdałów. Napój ten często jest słodzony i wzbogacany licznymi składnikami odżywczymi, takimi jak wapń, witamina D i E. Nie zawiera tłuszczów nasyconych, cholesterolu ani laktozy, a szklanka produktu pozbawionego cukru zawiera jedynie 60 kcal. Mleko migdałowe nie dostarcza zbyt wiele białka, jednak dzięki lekko orzechowemu smakowi stanowi doskonały dodatek do kawy i płatków śniadaniowych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze