Wady i zalety mleka modyfikowanego
URSZULA ROGALSKA • dawno temuW ciąży zastanawiasz się, jak będziesz karmić swoje dziecko. Wszędzie czytasz i słyszysz, że najlepszym pokarmem dla twojego maluszka jest twoja pierś. Rodzi się twój skarb i przychodzi czas bardzo częstego karmienia. Cieszysz się, gdy twój pokarm zaspokaja dziecko. Bywają jednak takie sytuacje, w których niemowlę nie najada się twoim mlekiem, lub gdy z jakiś innych powodów nie masz wcale pokarmu? Wówczas wybawieniem jest mleko modyfikowane.W laboratoriach firm produkujących żywność dla dzieci, naukowcy starają się stworzyć mleko sztuczne równie wartościowe co naturalny pokarm matki. Pomimo, że nie da się zastąpić naturalnych enzymów, przeciwciał czy też czynnika wzrostu, które występują w naturalnym pokarmie, to naukowcy nadal intensywnie pracują nad stworzeniem idealnego mleka modyfikowanego.
Przyrządzenie posiłku dla niemowlaczka z tego mleka jest niezwykle proste, lecz warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- używaj mleka z prawidłową datą ważności
- wysterylizuj wszystkie narzędzia potrzebne do podania posiłku (butelkę, zakrętkę, smoczek)
- umyj ręce przed przygotowaniem mieszanki
- używaj wody przegotowanej
- mleko przygotuj tuż przed posiłkiem – należy je zużyć przy jednym karmieniu
Dzięki takiej formie karmienia dziecka, matka może odpocząć i podzielić się tym obowiązkiem z partnerem.
Mleko modyfikowane posiada również wady. Trzeba pamiętać, że ten posiłek często powoduje trudności z wypróżnianiem się lub kolki u dzieci. Bywa ciężkostrawne i wymaga przepajania herbatkami np. z kopru włoskiego czy z rumianku.
Ponadto sterylizacja narzędzi niezbędnych do podania posiłku może wydawać się męcząca dla rodziców.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze