Jak pomóc dziecku nie moczyć się w łóżku?
PATRYCJA • dawno temuRodzice często mają zbyt wygórowane oczekiwania wobec swoich dzieci. Wymaganie od dwulatka kontrolowania oddawania moczu nawet w nocy wydaje się być przesadzone. Jeśli dziecku poniżej piątego roku życia zdarza się zmoczyć łóżko, to nie jest to z pewnością powód do paniki. Interwencji wymaga natomiast bezwiedne oddawania moczu w nocy przez przedszkolaka.
Przyczyny
1. Stan psychiczny dziecka. W większości przypadków moczenie nocne u dziecka spowodowane jest stanem psychicznym dziecka. Jeśli maluch ma problemy w szkole, nie jest akceptowany przez grupę rówieśników lub zwyczajnie jest niepewny siebie może mieć obniżoną zdolność kontroli oddawania moczu. Sytuacje stresowe w rodzinie, kłótnie lub strata kogoś bliskiego mogą skutkować moczeniem w nocy prześcieradła.
2. Zapalenie pęcherza moczowego. Objawia się ono bardzo częstym oddawaniem moczu, bólem i pieczeniem przy oddawaniu moczu. Możliwe jest wystąpienie gorączki.
3. Metody wychowawcze. Jeśli na każdym kroku przypominasz dziecku o dbaniu o higienę i karcisz za zmoczenie łóżka, tylko pogarszasz sytuację. Dziecko czuje się nieszczęśliwe i winne, a dodatkowy stres w postaci rygoru wychowawczego nie ułatwia mu zadania.
Jak zapobiegać moczeniu się dzieci?
Krok 1. Cierpliwość
Poświęć dziecku uwagę i chwal za każde oddanie moczu do nocnika lub w toalecie. Za suche noce wręczaj drobne nagrody. Nie rób rabanu z powodu zamoczonych spodenek. Dla dziecka to również przykra sytuacja, zwłaszcza, gdy nie zdążyło na nocnik.
Krok 2. Wizyta u lekarza
Jeśli moczenie się dziecka odbija się negatywnie na twoich stosunkach z dzieckiem udaj się z nim do lekarza. Zwłaszcza wtedy, gdy podejrzewasz zapalenie pęcherza.
Krok 3. Rozmowa
Jeśli twoje dziecko zamyka się w sobie i chodzi smutne porozmawiaj z nim. Rozwiązanie jego problemów życiowych będzie najlepszym remedium na zmoczone łóżko. W ostateczności zaleca się wizytę u psychologa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze