Wrażliwość matki pomaga przełamać mutyzm
PAULA • dawno temuCzułość matki — rozumiana jako połączenie ciepła, zdolności reagowania na potrzeby dziecka, szacunku dla jego niezależności oraz pozytywne reagowanie na jego zachowanie, wspiera małe dziecko w poznawaniu świata. Tymbardziej, jeśli ten obcy świat jest mało przyjazny i budzi niepokój, jak jest w przypadku zaburzeń z kręgu autyzmu.
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Miami wynika, że czułość matki może mieć wpływ na rozwój mowy u dzieci autystycznych.
Problem zaburzeń mowy należy do obszarów najważniejszych u dzieci autystycznych, ponieważ stanowią one istotę zaburzenia w życiu codziennym i komunikacji z otoczeniem - podkreśla Daniel Messinger, profesor Wydziału Psychologii z Uniwersytetu w Miami.
Rodzice dzieci z problemami rozwojowymi, takimi jak autyzm, muszą poświęcić swoim pociechom maksimum czasu i cierpliwości, ponieważ umiejętności, które są łatwo przyswajane przez dzieci o typowym rozwoju neurologicznym, nie są tak naturalne dla dzieci z autyzmem - mówi Jason K. Baker, adiunkt w University of Wisconsin-Madison, który przeprowadzał badanie razem z Messenger.
W badaniach uczestniczyło 33 dzieci w wieku od 1,5 roku do 3 lat. Niektóre z nich miały starsze rodzeństwo ze zdiagnozowanym autyzmem i te zostały uznane za grupę wysokiego ryzyka. W czasie eksperymentu, trwającego przez 18-miesięcy, naukowcy filmowali codziennie 5 minut wspólnej zabawy matki i dziecka, przy czym matki zostały poproszone, aby zachowywać się tak swobodnie, jak w domu. Wrażliwość matki była oceniana w skali od 1 (mało wrażliwa) do 7 (niezwykle wrażliwa). Rozwój mowy u dzieci był sprawdzany w wieku 3 lat, kiedy uznano je za wystarczająco dojrzałe, żeby można było to ocenić. Okazało się, że najlepszy kontakt z otoczeniem mają dzieci matek, posiadających wysoki stopień wrażliwości. Również u 12 dzieci z grupy wysokiego ryzyka rozwój mowy i kontakt ze światem był prawidłowy.
Wyniki przeprowadzonych badań wykazują, że leczenie dzieci z autyzmem jest bardziej skuteczne, gdy wzrastają one w poczuciu miłości i czułości, chociaż z pozoru są na to obojętne.
Poznanie pozytywnego wpływu czułości na rozwój kontaktu z otoczeniem u małych dzieci z autyzmem, stanowi pomoc naukową dla programów wczesnej interwencji. Koncentrują się one na interakcji rodzic — dziecko.
Źródło: physorg.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze