Moczenie u dzieci
BEATKA • dawno temuNietrzymanie moczu w nocy u dzieci to dość częsty problem. Trzymanie moczu w nocy to jedna z trudniejszych umiejętności, którą maluchy starają się opanować wraz z nauką korzystania z nocnika, a następnie z ubikacji. Do 4 roku życia dziecka przyjmuje się to za naturalny etap rozwoju malucha. Jednoobiawowe moczenie nocne nie powinno martwić rodziców, gdyż dziecko do 10 roku życia powinno z niego wyrosnąć. Jeżeli jednak przyczyną moczenia są choroby układu moczowego, wówczas dzieckiem powinien zająć się specjalista. Co zrobić, żeby zaradzić moczeniu nocnemu?
Przyczyny moczenia nocnego
Jeżeli twoje dziecko moczy łóżko w nocy, nie możesz się na nie złościć. Dziecko nie robi tego specjalnie tobie na złość lub by zadać ci dodatkowej pracy. Mitem jest też przekonanie, że mimowolne oddawanie moczu w nocy, to wynik problemów emocjonalnych, wychowawczych lub naukowych. Moczenie nocne dzieli się na jednoobjawowe (izolowane) i wieloobjawowe. Moczenie jednoobjawowe jest niegroźne i zazwyczaj samo przechodzi z wiekiem. Inaczej sprawa wygląda z moczeniem wieloobjawowym, którego przyczyn należy doszukiwać się w groźnych chorobach.
Wśród przyczyn jednoobjawowego moczenia nocnego wyróżniamy:
- dziedziczność – jeśli co najmniej jedno z rodziców cierpiało na moczenie nocne w dzieciństwie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało ten sam problem;
- mniejsze przewodzenie impulsów z pęcherza do mózgu – u niektórych dzieci mózg nie wykształcił jeszcze umiejętności odbierania bodźców świadczących o tym, że pęcherz się zapełnił;
- zbyt mała pojemność pęcherza moczowego – bywa przyczyną niemożności utrzymania moczu przez kilka godzin nocnych;
- mała ilość hormonów – w nocy przysadka mózgowa wydziela większą ilość hormonu ADH, który spowalnia wytwarzanie moczu, u dzieci może być zbyt mało hormonu ADH;
- zbyt twardy sen – dziecko może być zbyt mocno pogrążone we śnie i jego mózg nie odbiera sygnału o konieczności oddania moczu;
Moczenie nocne samo w sobie może być objawem choroby. Jeżeli więc twoje dziecko mimo ukończenia 5 roku życia nadal moczy się w łóżku, wybierz się z maluchem do lekarza. Pediatra postawi diagnozę i rozpozna ewentualną chorobę.
Jak pomóc dziecku, które się moczy nocą?
Niektórzy rodzice denerwują się na dziecko, zwracają mu uwagę i stresują je jeszcze bardziej. Takie nieodpowiednie zachowanie dorosłych może jedynie pogłębić dolegliwość. Rodzice powinni pamiętać, że moczenie nocne lub nietrzymanie moczu, to dla dzieci duży i wstydliwy problem, a żeby się z nim uporać potrzebne są cierpliwość i czas. Co zrobić, żeby zapobiec moczeniu nocnemu?
Jak pomóc dziecku, które ma problemy z niekontrolowanym oddawaniem moczu?
- Chłonne majteczki – zakup majteczek pochłaniających mocz jest rozwiązaniem przynoszącym szybkie rezultaty. Majteczki są wygodne, nie rzucają się w oczy i zapewniają spokojną noc (są bardziej chłonne niż pampersy).
- Motywacja dziecka – rodzice powinni podnosić dziecko na duchu i wspierać je. W kalendarzu można odznaczać dni, które maluch przespał bez moczenia. Jeżeli jednak dziecko nie miewa suchych dni lub są to rzadko występujące momenty, odłóż kalendarz. Dziecko, widząc nawrót dolegliwości, przejmie się i zestresuje.
- Mniej picia przed snem – nie podawaj dziecku picia wieczorem (zwłaszcza napojów z kofeiną i gazowanych) na dwie godziny przed snem. Jeżeli dziecko jest przyzwyczajone do picia w wieczornych porach, a gwałtowna zmiana godzin picia wywołuje w maluchu pragnienie, postaraj się podać dziecku więcej picia w ciągu dnia.
- Alarmy nocne – w sklepach dostępne są podkładki na materac z wmontowanymi specjalnymi czujnikami, które reagują na mocz. Ich dźwięk budzi malucha. Po pewnym czasie dziecko będzie wyczulone na pełny pęcherz i będzie szybciej reagować.
Jeśli powyższe metody nie skutkują, lekarz może przypisać leki spowalniające produkcję moczu. Dodatkowo wskazane są ćwiczenia wzmacniające pęcherz. Zalecane są tez terapie alternatywne, np. hipnoterapia, akupunktura, homeopatia, chiropraktyka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze