Bezsenność u dzieci
BEATKA • dawno temuNa sen dziecka wpływa wiele czynników. Począwszy od warunków panujących w pomieszczeniu, a kończąc na problemach zdrowotnych. Na jakość snu wpływają także duży hałas, mocne oświetlenie, nieodpowiednia temperatura. U dziecka sen mogą rozpraszać nocne koszmary, stres u dziecka, niespokój, moczenie nocne. Zaburzenia snu wywołują też poważne problemy ze zdrowiem, np. astmę, która utrudnia maluchowi oddychanie. Ponieważ lepszy sen dziecka oznacza lepszy sen rodziców, dorośli powinni poznać przyczynę problemów i ją zwalczyć.
Przyczyny problemów ze snem u dzieci
Jeśli widzisz, że twoje dziecko ma problemy ze snem, postaraj się wyeliminować fizyczne czynniki rozpraszające sen dziecka – temperaturę, hałas, głód, pragnienie. Stres u dziecka również wpływa na jakość snu. Obawy malucha mogą być związane z przedszkolem, szkołą lub innym emocjonującym wydarzeniem.
Inne przyczyny bezsenności u maluchów:
- Koszmary nocne – przeprowadzone badania wskazują na to, że dzieci do lat 7 mają bardzo często nieprzyjemnie sny. Niespokojne sny są wywoływane przez niestrawność, strach zostający po obejrzeniu przerażającego filmu, kłopoty, zmartwienia. Kiedy widzisz, że dziecko ma koszmarny sen, nie powinnaś go wybudzać. Raczej postaraj się uspokoić malucha spokojnym tonem głosu i delikatnym przytuleniem. Jeśli maluch sam się obudzi, zaprowadź go do łazienki na siusiu i daj łyk wody do picia. Potem połóż z powrotem spać. Na rozmowy przyjdzie czas rano.
- Moczenie u dzieci – dzieci do lat 10. mogą zmagać się z popuszczaniem moczu podczas snu. Moczenie u dzieci jest częste, a na przypadłość tę cierpią przeważnie chłopcy. Dolegliwość może mieć podłoże psychologiczne, poza tym decydują o nim również czynniki genetyczne.
- Lunatyzm – lunatykowanie raczej nie jest wynikiem chorób somatycznych. Częściej jest to po prostu przejściowy okres w rozwoju dziecka, co również częściej dotyczy chłopców. Wybudzanie lunatyka nie jest wskazane. Lunatykujące dziecko należy przyprowadzić do łóżka i położyć je spać. Obudzić lunatykującą osobę można wtedy, gdy zagraża jej realne niebezpieczeństwo.
- Choroby typu: astma, egzema, zwykłe przeziębienie – powodują problemy ze snem. U astmatyków zakłócenia snu wynikają z powodu problemów z oddychaniem, ciągłym kaszlem i sapką. Egzema wywołuje uczucie pieczenia i swędzenia, które nie pozwala spokojnie zasnąć.
Sposoby na bezsenność u dzieci
Jeśli przyczyną bezsenności jest choroba, należy jej przeciwdziałać. Astmatycy powinni mieć przy sobie swój inhalator i używać go zawsze wtedy, gdy poczują napad astmy. Bardzo ważna u astmatyka jest higiena otoczenia. Dlatego też materac, na którym śpi dziecko, powinien być regularnie czyszczony, a pościel co jakiś czas wymieniana. W wypadku egzemy ważne jest utrzymanie niskiej temperatury w sypialni dziecka. W pokonaniu uciążliwego uczucia swędzenia pomoże bawełniana pościel. Przeziębionemu maluchowi należy podać leki, które przeciwdziałają gorączce.
Na problemy ze snem skuteczne mogą okazać się proste rady. Gimnastyka dziecka zmęczy jego ciało i maluch szybciej zaśnie. Przed zaśnięciem nie należy się objadać. Zadbaj o to, by dziecko chodziło spać o ustalonych porach. Sprawdź jakość łóżka dziecka. Rodzice mogą zainteresować się również alternatywnymi terapiami leczenia. Pomocna może okazać się aromaterapia, homeopatia, osteopatia, hipnoterapia, kręgarstwo, akupunktura.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze