Osoby cierpiące na bezsenność powinny unikać łóżka
REDAKCJA • dawno temuOgraniczenie czasu spędzanego w łóżku może ustrzec osoby mające problemy ze snem przed rozwojem chronicznej bezsenności – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii (USA).
Ograniczenie czasu spędzanego w łóżku może ustrzec osoby mające problemy ze snem przed rozwojem chronicznej bezsenności – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii.
Amerykańscy badacze zaobserwowali, że osoby cierpiące na ostrą bezsenność, czyli trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu trwające co najmniej trzy dni w tygodniu przez 2 tygodnie do 3 miesięcy, mogą pozbyć się kłopotu, ograniczając czas spędzany w łóżku.
Pracownicy uniwersytetu poprosili 461 ochotników (bez problemów ze snem) o prowadzenie dzienniczka snu. Na podstawie notatek uczestników ustalili, że w ciągu pół roku objawy ostrej bezsenności pojawiły się u 67 badanych.
Dalsze obserwacje pokazały, że osoby, które w tym okresie ograniczyły ilość czasu spędzanego w łóżku – wstawały po przedwczesnym przebudzeniu, unikały wylegiwania się i robienia drzemek – wyleczyły się z bezsenności. Natomiast osoby, które poświęcały więcej czasu na próby uzupełnienia niedoborów snu — nie tylko nie pozbyły się problemu, ale zaczęły cierpieć na bezsenność przewlekłą.
Wyniki badania zaprezentowano na konferencji SLEEP, która odbyła się w Denver.
Przewlekła bezsenność to zaburzenie, które może prowadzić do powstawania innych problemów zdrowotnych – fizycznych i psychicznych. Chroniczne kłopoty ze snem zwiększają ryzyko nadciśnienia, cukrzycy i chorób układu krwionośnego, jak również depresji czy uzależnień.
W leczeniu bezsenności dążenie do ograniczenia czasu spędzanego w łóżku to jeden z elementów terapii poznawczo-behawioralnej. (PAP)
ooo/
Źródło: PAP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze