Sztuczne łzy
ALICJA • dawno temuKlimatyzowane pomieszczenia, wielogodzinna praca przed komputerem, zakurzone ulice, sztuczne oświetlenie — skądś to znasz? Czy odpowiednio chronisz swoje oczy przed szkodliwym środowiskiem? Wysuszone spojówki i nadwerężone oczy mogą doprowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem. Nawilżające krople do oczu pomogą ci zapobiec nieszczęściu.
Suche oko
Pracując na komputerze wytężamy wzrok i zmuszamy oko do dużego i długotrwałego skupienia. Jednocześnie zapominamy o mruganiu, które rozprowadza łzy po powierzchni gałki. W ten sposób dochodzi najczęściej do nabycia tzw. zespołu suchego oka. Dolegliwości towarzyszące przesuszeniu oka to: pieczenie, zaczerwienienie, uczucie "piasku pod powiekami", wrażliwość na światło, ból oczu, podwójne widzenie, swędzenie itp. Niekiedy zespół suchego oka jest objawem poważniejszych schorzeń, m.in. cukrzycy czy zaburzenia pracy tarczycy.
Krople do oczu
Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z suchym okiem są tzw. sztuczne łzy. Są to specjalne krople do oczu, które nawilżają gałkę i likwidują zaczerwienienie. Poza tym, wypłukują z worka spojówkowego nagromadzony kurz, dzięki czemu uczucie kłucia w oku mija.
Krople nawilżające zawierają w swoim składzie wodę oraz substancje o dużej lepkości, które wiążą wodę i zatrzymują ją na powierzchni gałki ocznej. Na spojówce i rogówce tworzy się specjalna warstwa ochronna, która zapobiega wysychaniu i wyrównuje nierówności nabłonka.
Obok wodnistych kropli dostępne są hydrożele, substancje nieco gęstsze od kropli, które nawet skuteczniej i na dłużej nawilżają oko.
Zastosowanie
Sztuczne łzy stosuje się 3–4 razy na dobę, jednak przed użyciem lepiej sprawdzić zalecenia podane na ulotce.
Należy pamiętać, że nawet najlepsze specyfiki nie zdziałają cudów, jeśli nie zmienimy trybu życia na bardziej przyjazny dla naszych oczu. Właściwa higiena pracy i zdrowa dieta są kluczowe.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze