Ciąża urojona
BEATKA • dawno temuCo to jest ciąża urojona? Jest to zaburzenie psychiczne powstałe na skutek zaburzeń płodności. Ciąża urojona to stan, w którym kobieta odczuwa pierwsze objawy ciąży (powiększenie piersi, poranne mdłości, a nawet lekko zaokrąglający się brzuch) i jest przekonana o istnieniu dziecka. Nawet gdy pojawiają się sygnały świadczące o tym, że ciąża nie istnieje, kobiety po prostu nie przyjmują ich do wiadomości.
Przyczyny i objawy ciąży urojonej
Ciąża urojona, inaczej ciąża rzekoma lub ciąża histeryczna, to poważne zaburzenie psychiczne wynikające z problemów z płodnością. Przyczyny ciąży urojonej należy szukać w psychice. Niektóre kobiety tak bardzo pragną zajść w ciążę, że myśl o bezpłodności jest dla nich problemem nie do pokonania. Bodźcem stymulującym jest nie tylko pragnienie dziecka, ale też silny strach przed ciążą. W ciążę urojoną zachodzą najczęściej kobiety samotne lub bezdzietne. Panie, nie mogące mieć dzieci, a silnie ich pragnące, zaczynają żyć macierzyństwem i na tym skupiają całą swoją uwagę, myśli i marzenia.
Ciąża rzekoma wywołuje niekiedy objawy ciąży rzeczywistej. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, bodźce rzeczywiste są tak silne, że organizm kobiety na nie reaguje. Stąd pozory istnienia ciąży. Kobiety, które latami leczą się na bezpłodność, tak intensywnie obserwują swój organizm, że nawet najmniejszą zmianę potraktują jako zapowiedź ciąży. Panie boją się rozczarowania, nie wykonują testów ciążowych, a wizytę u ginekologa odkładają na później. Ciąża urojona może być też sprowokowana silnym lękiem przed ciążą. Lęk odczuwają zazwyczaj kobiety bardzo młode lub samotne. Niekiedy zauważają one u siebie początki ciąży nawet wtedy, gdy nie istniało realne ryzyko zapłodnienia.
Objawy ciąży urojonej to: powiększenie piersi, zaokrąglenie brzucha, skurcze macicy, mdłości, nudności, wymioty, zachcianki ciążowe, częste korzystanie z toalety, brak miesiączki. Kobiety cierpiące na ciążę urojoną zazwyczaj nie przyjmują do wiadomości diagnozy lekarza. Nie mogą uwierzyć, że nie są w ciąży i zazwyczaj idą na badanie do innego ginekologa.
Jak pomóc kobiecie w ciąży urojonej?
Kobiety będące w ciąży urojonej czują dziecko w brzuchu, wyobrażają sobie swoje dziecko jako żywą istotę, dlatego tak trudno jest się im pogodzić z wiadomością o tym, że ich ciąża nie istnieje. Nierzadko towarzyszą im takie same odczucia, jak przy stracie dziecka (np. przy poronieniu). Kobiety cierpiące na ciążę rzekomą potrzebują wizyty u specjalisty. Pomocny będzie psychoterapeuta. Niekiedy terapia nie wystarczy. Wówczas warto wspomóc ją leczeniem farmakologicznym. Dlatego też kobieta powinna pozostawać pod kontrolą lekarza ginekologa.
Nieoceniony wkład w pomoc kobiecie mają najbliżsi. Rodzina i mąż powinni być w tym czasie szczególnie wyrozumiali i cierpliwi. Zaniedbanie leczenia może mieć poważne konsekwencje. Ciąża urojona przeradza się często w depresję, poczucie krzywdy lub winy, nerwicę. Inaczej na wieść o ciąży urojonej reagują kobiety, które odczuwały lęk przed ciążą. U nich dominuje poczucie ulgi. Niemniej jednak, taka sytuacja powinna dać do myślenia. Kobiecie być może brakuje wsparcia i poczucia bezpieczeństwa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze