W jaki sposób zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

10. Kilka porcji warzyw i owoców dziennieŚwiatowa organizacja zdrowia (WHO) podkreśla, że każdego dnia powinniśmy spożywać kilka porcji warzyw i owoców, które są bogatym źródłem witamin. W szczególności zalecenia te dotyczą dzieci, których organizm wymaga odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych dla prawidłowego wzrostu.
Zdjęcie autorstwa U.S. Department of Agriculture / CC BY

10. Kilka porcji warzyw i owoców dziennie
Światowa organizacja zdrowia (WHO) podkreśla, że każdego dnia powinniśmy spożywać kilka porcji warzyw i owoców, które są bogatym źródłem witamin. W szczególności zalecenia te dotyczą dzieci, których organizm wymaga odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych dla prawidłowego wzrostu.

9. Nic na siłęTo może być bardzo frustrujące, gdy dziecko nie chce nawet spróbować warzywa leżącego na talerzu. Jednak eksperci od spraw żywienia alarmują, aby nie zmuszać dziecka do zjedzenia danego produktu spożywczego, gdyż w ten sposób możemy jedynie wyzwolić w nim ogromną niechęć do jego zjedzenia.
Zdjęcie autorstwa busymonster / CC BY-NC-SA

9. Nic na siłę
To może być bardzo frustrujące, gdy dziecko nie chce nawet spróbować warzywa leżącego na talerzu. Jednak eksperci od spraw żywienia alarmują, aby nie zmuszać dziecka do zjedzenia danego produktu spożywczego, gdyż w ten sposób możemy jedynie wyzwolić w nim ogromną niechęć do jego zjedzenia.

8. Częste próby podawania warzywJeżeli raz oferowane dziecku brokuły czy szpinak okazały się dla niego niedobre, to wcale nie oznacza, że już nigdy więcej nie skosztuje ono tych produktów. Po upływie kilku dni możesz je ponownie podać dziecku na talerzu. Upodobania dzieci mogą się bardzo szybko zmieniać i jest szansa, że w pewnym momencie zasmakują one w tych produktach roślinnych.
Zdjęcie autorstwa PDPicd / CC BY

8. Częste próby podawania warzyw
Jeżeli raz oferowane dziecku brokuły czy szpinak okazały się dla niego niedobre, to wcale nie oznacza, że już nigdy więcej nie skosztuje ono tych produktów. Po upływie kilku dni możesz je ponownie podać dziecku na talerzu. Upodobania dzieci mogą się bardzo szybko zmieniać i jest szansa, że w pewnym momencie zasmakują one w tych produktach roślinnych.

7. Pozwól dziecku zadecydować, które warzywo może zjeśćWarto dziecko zabrać na targ lub do sklepu spożywczego, gdzie będzie mogło samo wybrać swoje ulubione warzywo. Starsze dziecko może również samodzielnie je umyć, obrać i pokroić.
Zdjęcie autorstwa tomek.pl / CC BY-NC-ND

7. Pozwól dziecku zadecydować, które warzywo może zjeść
Warto dziecko zabrać na targ lub do sklepu spożywczego, gdzie będzie mogło samo wybrać swoje ulubione warzywo. Starsze dziecko może również samodzielnie je umyć, obrać i pokroić.

6. Mieszanie warzyw z ulubionymi produktami spożywczymiJeżeli dziecko lubi domową pizzę, to warto wzbogacić ją o porcję kilku warzyw, np. paprykę i pieczarki. Warzywa stanowią również doskonały dodatek do makaronów. W przypadku tego dania nie są one tak bardzo wyczuwalne i dzięki temu dziecko będzie je mogło zjeść bez kapryszenia.
Zdjęcie autorstwa Zlatko Unger / CC BY-NC-ND

6. Mieszanie warzyw z ulubionymi produktami spożywczymi
Jeżeli dziecko lubi domową pizzę, to warto wzbogacić ją o porcję kilku warzyw, np. paprykę i pieczarki. Warzywa stanowią również doskonały dodatek do makaronów. W przypadku tego dania nie są one tak bardzo wyczuwalne i dzięki temu dziecko będzie je mogło zjeść bez kapryszenia.

5. Jedzenie warzyw poprzez zabawęZ kolorowych warzyw i owoców można poukładać ciekawe postacie, wzory i obrazki. Tego rodzaju zabawa to doskonały sposób na zachęcenie dziecka do skosztowania poszczególnych warzyw i owoców.
Zdjęcie autorstwa Willem Velthoven / CC BY-NC

5. Jedzenie warzyw poprzez zabawę
Z kolorowych warzyw i owoców można poukładać ciekawe postacie, wzory i obrazki. Tego rodzaju zabawa to doskonały sposób na zachęcenie dziecka do skosztowania poszczególnych warzyw i owoców.

4. Sprawdzone warzywo plus jedno noweW przypadku, gdy dziecko toleruje dane warzywo, można stopniowo podrzucać na talerz kolejne, jeszcze mu nieznane. Dzięki temu mamy pewność, że na pewno zdecyduje się ono na zjedzenie swojego ulubionego warzywa i może skosztuje odrobiny tego nowego.
Zdjęcie autorstwa Jessica Lucia / CC BY-NC-ND

4. Sprawdzone warzywo plus jedno nowe
W przypadku, gdy dziecko toleruje dane warzywo, można stopniowo podrzucać na talerz kolejne, jeszcze mu nieznane. Dzięki temu mamy pewność, że na pewno zdecyduje się ono na zjedzenie swojego ulubionego warzywa i może skosztuje odrobiny tego nowego.

3. Koktajle owocoweDziecko może nie mieć apetytu na zjedzenie kilku porcji owoców, ale może z chęcią wypić sporządzony z nich koktajl owocowy. Szczególnie wtedy, gdy ładnie przystroimy kubeczek, w którym będzie się on znajdować.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

3. Koktajle owocowe
Dziecko może nie mieć apetytu na zjedzenie kilku porcji owoców, ale może z chęcią wypić sporządzony z nich koktajl owocowy. Szczególnie wtedy, gdy ładnie przystroimy kubeczek, w którym będzie się on znajdować.

2. Warzywa na słodkoDzieci kochają słodycze, ale ze względu na ich niewielkie wartości odżywcze rodzice niechętnie kupują tego rodzaju produkty. Zamiast tego można pomyśleć o przyrządzeniu potrawy z warzyw, która zastąpi dziecku słodki smak słodyczy. Można przyrządzić lody z purée ze słodkich ziemniaków połączonych z marchewką i jogurtem naturalnym. To niezwykle zdrowa i doskonale smakująca przekąska.
Zdjęcie autorstwa Meal Makeover Moms / CC BY-ND

2. Warzywa na słodko
Dzieci kochają słodycze, ale ze względu na ich niewielkie wartości odżywcze rodzice niechętnie kupują tego rodzaju produkty. Zamiast tego można pomyśleć o przyrządzeniu potrawy z warzyw, która zastąpi dziecku słodki smak słodyczy. Można przyrządzić lody z purée ze słodkich ziemniaków połączonych z marchewką i jogurtem naturalnym. To niezwykle zdrowa i doskonale smakująca przekąska.

1. Warzywa pieczoneNiekiedy dzieci nie chcą spożywać warzyw ze względu na ich silny smak i twardą „konsystencję”. Możesz delikatnie podpiec warzywa, aby złagodzić ich smak i nadać im odpowiednią dla dziecka miękkość.
Zdjęcie autorstwa János Balázs / CC BY-SA

1. Warzywa pieczone
Niekiedy dzieci nie chcą spożywać warzyw ze względu na ich silny smak i twardą „konsystencję”. Możesz delikatnie podpiec warzywa, aby złagodzić ich smak i nadać im odpowiednią dla dziecka miękkość.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Trzy fajne serwisy dla przyszłych mam Czy moje dziecko rozwija się zbyt wolno, czyli jak powinna wyglądać mowa dwulatka? Pierwszy trymestr ciąży – jakich dolegliwości możesz się spodziewać?MATERIAŁ PROMOCYJNY Zobacz fenomenalnego 3-latka, który zachwycił „Inwokacją” jurorów „Mam Talent”! Co zrobić, by dziecko przestało płakać? Top 10 zabawek ogrodowych dla dzieciMATERIAŁ PROMOCYJNY Jak dbać o słuch dziecka? Jak otrzymać becikowe? Butelki antykolkowe Ostrzeżenie dla ciężarnych Witamina A dla dzieci Konkurs grantowy „To dla mnie ważne”