Jedzenie warzyw w ciąży może sprawić, że dziecko je polubi!
ISABELLE • dawno temuDowiedziałaś się ostatnio, że jesteś w ciąży? Gratulacje! Podobno nie ma nic piękniejszego, niż macierzyństwo. Mówią też, że kobieta nigdy nie jest piękniejsza, niż kiedy nosi małe dziecko w brzuchu. Ale ważne jest, abyś była zdrowa – to ważne zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. Podstawą zaś dobrego samopoczucia jest unikanie stresów i odpowiednio zbilansowana i lekkostrawna dieta. Właściwe menu dodaje energii, poprawia trawienie i zapobiega różnym dolegliwościom, np. anemii. Prawidłowy jadłospis wpływa nie tylko na ciebie, ale i na dzidziusia. Jak się okazuje, nie chodzi tu tylko o zdrowie i rozwój. Pewien eksperyment udowodnił, że to, co jesz w ciąży, wpływa na upodobania smakowe nowonarodzonego dziecka!
Warzywa i owoce, które powinnaś jeść w ciąży
Najważniejsze składniki menu kobiet w ciąży to, oprócz białka, witaminy i minerały. Czyli warzywa i owoce. Na początek kilka porad, co jeść. Wybieraj te owoce i warzywa, które zawierają dużo witaminy C, bo podnosi ona odporność organizmu na infekcje i ułatwia wchłanianie żelaza. Witaminę tę mają przede wszystkim: maliny, porzeczki, kiwi, jagody, cytrusy, kapusta, brukselka, szpinak i rzepa. Z kolei prowitaminę A, która znakomicie wpływa na rozwój kośćca i skóry dziecka oraz strzeże zdrowia jego oczu, znajdziemy w warzywach czerwonych i żółtych, czyli np. w marchwi, dyni, pomidorze oraz żółtej i czerwonej papryce. Produkty te powinny być spożywane co najmniej raz dziennie. Warto również wzbogacić je odrobiną oliwy z oliwek, która wspomoże przyswajanie karotenu. Kobieta ciężarna odpowiednią ilość kwasu foliowego znajdzie w brokułach, groszku, soczewicy oraz brukselce. Ma on szczególnie korzystny wpływ na zmniejszenie ryzyka wad układu nerwowego u płodu.
Jak wiadomo jedzenie warzyw i owoców przynosi wiele korzyści każdemu organizmowi, jednak szczególnie ważna jest ich obecność w diecie kobiety ciężarnej. Najlepiej pokusić się o produkty w postaci surowej, z których można przyrządzić pyszną i zdrową sałatkę lub surówkę. Warto również pić świeżo wyciskane soki, ponieważ posiadają one wszelkie wartości odżywcze obecne w produktach, z których zostały zrobione. Jeżeli marzysz o warzywach na ciepło, ugotuj je na parze, co pozwoli zachować witaminy i mikroelementy oraz zatrzyma smakowity wygląd pokarmu. Nie musisz się nimi objadać – wystarczą 2 lub 3 mniejsze porcje dziennie. Przez porcję rozumiemy owoc lub warzywo przeciętnej wielkości. Może to być 1 gruszka, kilka truskawek, miseczka sałatki albo szklanka świeżego soku.
Wpływ twojego menu na upodobania dziecka
Nowe badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że matki, które chcą, aby ich dzieci lubiły i jadły warzywa, powinny jeść jak najwięcej tych produktów podczas ciąży. Naukowcy z Monell Chemical Sense Center w Filadelfii przeprowadzili eksperyment z udziałem ciężarnych, w którym badali zarówno kobiety, jak i ich dzieci po urodzeniu. W badaniu okazało się, że smak jest przekazywany dziecku przez płyn owodniowy! Odkryto, że takie smaki jak wanilia, marchew, czosnek, mięta czy anyż są odczuwalne przez dziecko właśnie poprzez ten płyn!
Eksperyment polegał na podziale matek na trzy grupy. Pierwsze została poproszona o picie soku z marchwi codziennie w czasie trwania ciąży. Druga o picie go w trakcie karmienia piersią, a trzecia, by w ogóle go unikała. Kiedy dzieci badanych zaczęły przyjmować pokarm stały, naukowcy podawali dzieciom różne produkty, w tym sok lub przetwory z marchwi. Okazało się, że dzieci, które doświadczyły smaku marchewki w płynie owodniowym, jadły najchętniej i najwięcej właśnie tych przetworów. Naukowcy stwierdzili także, że dzieci kobiet drugiej grupy prawdopodobnie w naturalny sposób w przyszłości będą sięgać po produkty, które otrzymały wraz z mlekiem matki. Oczywiście największy problem był z dziećmi badanych kobiet, które warzyw unikały w ogóle.
Wniosek z tego eksperymentu jest oczywisty, ale także wskazuje na daleko idące skutki dla zdrowia dziecka. Kobiety, które w ciąży jedzą dużo warzyw i owoców są mniej narażone na zakażenie górnych dróg oddechowych i nowotwory! Zatem nie pozostaje nic innego, jak przyzwyczajać siebie i dziecko do zbawiennego wpływu warzyw! Ostatecznie produkty te są całkiem smaczne!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze