Zachęć swoje dziecko do jedzenia warzyw!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuNawyki żywieniowe dziecka kształtują się między 4 a 6 rokiem życia. Od decyzji i zachowań rodziców w tym właśnie okresie zależy to, czy w późniejszym życiu młody człowiek wybierze przekąskę złożoną z ciastek i batonów czy warzyw i owoców. Niezwykle ważna w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych dziecka jest pomysłowość. Naukowcy są zdania, że stosując odpowiednie dodatki, czyli np. przygotowując pasty i dipy warzywne, z łatwością przekonamy maluchy do racjonalnego odżywiania.
Jak uatrakcyjnić warzywa?
Aby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin oraz wartości odżywczych, takich jak błonnik, beta-karoten czy kwas foliowy, dziecko między 3 a 5 rokiem życia powinno spożywać ok. 2 filiżanek warzyw dziennie. Porcja warzyw i owoców powinna stanowić nieodłączny element każdego z 5 konsumowanych przez malucha posiłków. Niestety nie wszystkie dzieci z chęcią sięgają po zdrowe jedzenie. Aby pomóc rodzicom niejadków, badacze przeprowadzili kilka testów, skupiających się na upodobaniach żywieniowych maluchów w przedziale wiekowym 3–5 lat. Okazało się, że dzieci bez problemu zjadają nawet te warzywa, których wcześniej nie znosiły, jeżeli są one podane wraz z ciekawymi dodatkami.
W wyniku szeregu eksperymentów Jennifer Savage z Centrum Badań Otyłości Dziecięcej w Penn State stwierdziła, że maluchy trzy razy częściej spożywają warzywa wraz z lekką pastą lub dipem niż w wersji bez dodatków. Ponadto, jeżeli do zdrowej przekąski dodamy właściwą, preferowaną przez malucha pastę, niektóre warzywa, które wcześniej odrzucał, mogą trafić na listę produktów lubianych. Specjalistka zauważyła także, że dzieci spożywające posiłki urozmaicone dipami i pastami zjadały ok. 2 razy więcej warzyw niż ich rówieśnicy, którzy dostawali na talerzu same warzywa.
Idealne dipy i pasty do warzyw
Aby uatrakcyjnić dziecku warzywa możesz przygotować niskokaloryczny dip warzywny na bazie jogurtu lub nieco bardziej sycącą pastę bogatą w białko, taką jak hummus czy naturalne pasty warzywne – lutenica, ajvar i pinjur. Te zdrowe, wolne od konserwantów produkty wytwarzane przez KonexFoods nie tylko wzbogacą smak posiłków dziecka, ale także dodadzą gotowanym lub surowym warzywom jeszcze więcej wartości odżywczych. Jak tłumaczy autorka badania, jeśli nasza pociecha nie chce jeść warzyw, nie znaczy to wcale, że ich nie lubi. Kluczem do sukcesu jest sprawienie, aby forma i smak warzyw zachęcały do próbowania kolejnych ich rodzajów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze