Jedzenie do pracy
KAROLINA • dawno temuPraca przez co najmniej osiem godzin dziennie, dojazdy, życie w ciągłym biegu – to wszystko nie sprzyja przestrzeganiu zasad prawidłowego żywienia. Brak czasu na przyrządzenie zdrowego posiłku i nieregularne jedzenie powodują, że zamiast dostarczyć organizmowi produkty o wysokiej wartości odżywczej, sięgamy po ogólnodostępne i uwodzące nas swoim aromatem fast foody. Zobacz, jak szybko i łatwo przestrzegając kilku zasad, możesz poprawić swoje zdrowie i wygląd.
Zasady prawidłowego żywienia
Często pracodawcy wymagają od nas reprezentatywnego wyglądu, natomiast warunki i czas wykonywania powierzonych zadań nie tylko znacznie utrudniają utrzymanie takiego wyglądu, lecz także niemal uniemożliwiają jego poprawę. Zaniechanie ćwiczeń fizycznych i brak czasu na relaks sprawiają, że ciągle czujemy się zmęczeni. Samopoczucia nie poprawiają także ciężkostrawne i wysokokaloryczne posiłki spożywane w pośpiechu. Receptą na to jest przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia, które początkowo może wydawać się niewykonalne, lecz z czasem przyniesie wiele korzyści. Choć praca nie jest miejscem sprzyjającym zdrowemu odżywianiu warto podjąć wyzwanie i zmienić złe nawyki żywieniowe.
Naczelną zasadą prawidłowego odżywania jest regularne jedzenie posiłków co 3 godziny. Przy 8 godzinnym czasie pracy przysługuje nam 30 minut przerwy. Zamiast korzystania z niej w całości warto rozbić ją na dwie mniejsze i w ich trakcie spożyć posiłek. Ważne jest, aby jedzone porcje nie były obfite. Mogą to być typowe przekąski jak orzechy, owoce lub warzywa. Zaskoczenie organizmu jednym wielkim wysokokalorycznym posiłkiem sprawia, że magazynuje on dostarczony tłuszcz, co niekorzystnie wpływa na naszą figurę. Poza tym dzięki regularnemu spożywaniu posiłków unikamy efektu nocnego objadania się. Warto więc zapoznać się z różnymi propozycjami dań do pracy.
Co jeść w pracy?
Jedzenie w pracy uzależnione jest od kilku czynników. Z jednej strony jego ilość i kaloryczność powinna być inna dla osób przebywających cały dzień za biurkiem i inna dla pracujących fizycznie. Poza tym inne zapotrzebowanie energetyczne mają zarówno mężczyźni, jak i kobiety oraz osoby starsze i młode. Przy przygotowywaniu posiłków do pracy należy wziąć pod uwagę również zaplecze sanitarne, jakie mamy do dyspozycji. Znacznie bardziej ograniczona będzie ilość dań, które możemy zabrać ze sobą, gdy nie mamy w miejscu pracy lodówki, mikrofalówki i kuchenki.
Idealnym sposobem na zaspokojenie głodu w pracy są wszelkiego rodzaju sałatki, np. sałatka grecka, sałatka kebab albo sałatka cesarska. Obok nich warto wspomnieć o często niedocenianych kanapkach, które łatwo zamienić na wersję niskokaloryczną poprzez zastąpienie białej bułki pieczywem chrupkim bądź grahamką. Jeżeli posiadasz w pracy mikrofalówkę albo kuchenkę, zacznij zabierać ze sobą niskokaloryczne zupy. Jeżeli odpowiednio je przechowasz, będziesz mogła cieszyć się ich smakiem przez cały tydzień.
Przez 8 godzin pracy należy zjeść co najmniej 2 posiłki. Jeden z nich powinien być mniej obfity od drugiego. Doskonałym pomysłem na zdrową przekąskę są świeże i suszone owoce, soki warzywne, orzechy oraz pestki. Nie tylko zaspokajają głód, ale też zawierają wiele witamin i soli mineralnych, które korzystanie wpływają na nasz wygląd oraz na samopoczucie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze