Warzywa dla dzieci
URSZULA ROGALSKA • dawno temuNiemowlęta, w zależności od sposobu karmienia już w okolicach 4–6 miesiąca powinny oprócz wartościowego dla nich mleka otrzymywać inne produkty, które dodatkowo wzbogacają dietę dziecka. W pierwszej kolejności otrzymują owoce i wybrane warzywa, które są bogatym źródłem witamin i wartościowych składników mineralnych. Istotne jest zatem, by już od najmłodszych lat zachęcać dziecko do spożywania warzyw, by mogły one towarzyszyć dzieciom w ich rozwoju. Jakie więc właściwości mają warzywa?
Właściwości warzyw dla dzieci
Warzywa posiadają dużą ilość witamin i minerałów bardzo potrzebnych każdemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. W przypadku młodego człowieka warzywa to konieczność, gdyż dziecko potrzebuje dużą ilość składników odżywczych, po to, by organizm mógł prawidłowo rosnąć, rozwijać się i być zdrowym. Codzienne zapotrzebowanie na warzywa zwiększa poziom ochrony organizmu ludzkiego przed zachorowalnością na choroby typu miażdżyca, nowotwory układu trawiennego. Trzeba także pamiętać, że to dzięki chrupaniu nierzadko twardych warzyw, dziecko odpowiednio ćwiczy ruchy szczęki i zgryzu. Zdrowotne właściwości warzyw pozwalają odpowiednio wzmocnić organizm dziecka przed częstymi infekcjami, które często mogą towarzyszyć dzieciom w etapie rozwoju. Warto zdawać sobie sprawę, że warzywa można podzielić na różne grupy. Wśród nich wymienić można:
- warzywa kapustne, zaliczyć do nich można np. brokuł, kalafior, kalarepę i różnego rodzaju kapusty,
- warzywa cebulowe, zaliczyć do nich można cebulę, por, szalotkę, szczypiorek itp.,
- warzywa liściowe, zaliczyć do nich można natkę pietruszki, seler naciowy, burak itp.,
- warzywa korzeniowe, zaliczyć do nich można marchewkę, korzeń pietruszki itp.,
- warzywa psiankowate, zaliczyć do nich można paprykę, pomidor, ziemniak itp.,
- warzywa dyniowate, zaliczyć do nich można dynię, melon, ogórek itp.,
- warzywa rzepkowate, zaliczyć do nich można brukiew, rzepę, rzodkiewkę itp.,
- warzywa strączkowe, zaliczyć do nich można soję, fasolę, groch, itp.
Istnieje również podział na warzywa, które mają różnorodne właściwości lecznicze. Spożywanie ich w całości przygotowanych np. na parze lub w postaci soku może wspomagać w wzmocnieniu organizmu w chorobach, np. alergiach, anginach, problemach trawiennych i wielu innych.
Nauka spożywania warzyw przez dzieci
Ciekawostką jest fakt, że dzieci ogólnie w większości przypadków nie przepadają za spożywaniem warzyw. Każda mama zastanawia się, dlaczego tak się właśnie dzieje? Otóż problem może polegać na kilku kwestiach. Po pierwsze sposób podania warzyw dzieciom. Im weselszy, przypominający cokolwiek, bardziej kolorowy, tym większa szansa, że dziecku spodoba się to co na talerzu i z miłą chęcią sięgnie po warzywa. Najpierw trzeba nacieszyć oczy, by informacja pozytywna przeszła do żołądka. Kolejną kwestią jest niepowracanie przez rodziców do próby zachęcania dziecka do spożywania warzyw. Jeżeli roczne dziecko nie chce patrzeć np. na ziemniaki, to nie jest powiedziane, że dziecko 1,5-roczne nie sięgnie po to samo warzywo. Co jakiś czas warto pokazywać, jak się coś tworzy, jak rośnie, skąd się otrzymuje warzywa. Ukazywanie dziecku warzyw poprzez rysunki w książeczkach, bajkach itp. pozwala lepiej się do nich przyzwyczaić i już ich się tak nie bać podczas podawania ich na talerzu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze