Wada wzroku u dziecka
BEATKA • dawno temuZastanawiasz się, jak widzi niemowlę? Świat widziany oczami dziecka jest z pewnością interesujący. Maluch z uwagą śledzi każdą rzecz, którą dostrzeże. Niekiedy jednak u dzieci pojawiają się wady wzroku – zaniedbane mogą się pogłębiać i doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Dbanie o wzrok dziecka pozwoli uchronić je przed poważnymi chorobami oczu. Kiedy udać się z dzieckiem do okulisty? Jakie są pierwsze sygnały świadczące o tym, że dziecku potrzebna jest pomoc?
Kiedy do okulisty?
Dzieci zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że mają problemy ze wzrokiem. Dlatego też jako rodzic nie oczekuj, że maluch przyjdzie i poinformuje o swoich kłopotach. Pierwsze symptomy, które powinny cię zaniepokoić, to częste bóle głowy u dziecka, bóle oczu oraz, jeśli twoje dziecko chodzi już do szkoły, pogorszenie wyników w nauce. Niezbyt dobrze rokują też: trzymanie blisko twarzy książek, zabawek i innych oglądanych przedmiotów, mrużenie oczu, uciekające oczko (u niemowląt jest to normalne, ale już u dzieci po pierwszym roku życia świadczy o chorobie), zaczerwienienie, ropienie, obrzęk powiek.
Wady wzroku są diagnozowane już u niemowląt. Rozpoznanie wady wzroku u tak małego dziecka nie jest wprawdzie łatwe, ale możliwe. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie pozwala na całkowite wyleczenie wzroku.
Najczęstsze wady wzroku u dzieci
- Krótkowzroczność (miopia)
Dzieci mają problemy z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w oddali. Sygnały świadczące o krótkowzroczności u twojego dziecka to: przybliżanie trzymanych przedmiotów do twarzy, siadanie blisko telewizora, nierozpoznawanie bliskich osób, mrużenie oczu. Krótkowzroczność leczona jest przy pomocy okularów zaopatrzonych w szkła korekcyjne. Choroba rozwija się zazwyczaj u dzieci w wieku szkolnym. Zapadają na nią również osoby, które przeszły już okres dojrzewania.
- Dalekowzroczność (hipermetropia, nadwzroczność)
Dziecko z dalekowzrocznością słabo widzi przedmioty znajdujące się w pobliżu. Maluch z uwagą za to obserwuje przedmioty lokalizujące się w oddali, dlatego też odsuwa od siebie przedmioty i siada daleko od monitora telewizora. Dziecko skarży się na bóle głowy, zwłaszcza podczas czytania. Wadę leczy się przy pomocy okularów korekcyjnych.
- Astygmatyzm
Dziecko widzi w sposób zniekształcony. Maluch dość często skarży się na bóle głowy, a oglądane przedmioty trzyma blisko twarzy. I w tym wypadku konieczne będzie zastosowanie szkieł korekcyjnych. Astygmatyzm towarzyszy często krótkowzroczności i dalekowzroczności.
- Zez
Oczy dziecka cierpiącego na zez nie są ustawione równolegle, ale są odchylone. Jeśli oko (lub oczy) odbiega na zewnątrz, jest to zez rozbieżny. Jeśli natomiast oko (lub oczy) ucieka do wewnątrz, jest to zez zbieżny. U dzieci do trzeciego miesiąca życia rozbieganie oczek jest zupełnie normalne. Jeśli jednak po tym czasie maluchowi nie przejdzie, konieczna będzie wizyta u okulisty. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić nawet do ślepoty. W trakcie leczenia konieczne jest noszenie opaski zaciemniającej oko silniejsze. Dzięki temu zmusza się oko słabsze do rozwoju. Przyczyny zeza są różne – od mechanicznych urazów, po wady wrodzone.
- Niedowidzenie
Niedowidzenie powinno być leczone jak najszybciej. Zaniedbane, tak jak w wypadku zeza, prowadzi do ślepoty. Przy niedowidzeniu jedno oko jest sprawniejsze od drugiego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze