Midsummer – przesilenie letnie na Wyspach Brytyjskich
TOMEK ERNESTOWICZ • dawno temuNa półkuli północnej na 21 czerwca przypada początek astronomicznego lata. Jest to dzień tzw. przesilenia letniego wyznaczającego najkrótszą noc w roku. Od czasów pogańskich ta wyjątkowa noc była obchodzona w Europie jako święto ognia i wody oraz miłości i płodności. Wraz z nastaniem chrześcijaństwa i rozwojem kultu św. Jana Chrzciciela praktyki te były zwalczane przez Kościół, dlatego związano je z wigilią dnia św. Jana, który wypada 24 czerwca. Współcześnie oprócz Skandynawii i krajów nadbałtyckich noc świętojańska (przez Słowian zwana także sobótką lub nocą kupały) jest również hucznie obchodzona na Wyspach Brytyjskich (tzw. Middummer).
Z obchodami przesilenia letniego (ang. summer solstice) na Wyspach Brytyjskich można spotkać się w Irlandii i różnych regionach Wielkiej Brytanii, głównie Kornwalii i południowo-zachodniej Anglii (West Country). Festyny z ogniskami rozpalanymi na wzgórzach, zabawami i pokazami sztucznych ogni odbywają się najczęściej w weekendy najbliżej 21 lub 24 czerwca. W Irlandii do największych należą Midsummer Festival na wzgórzu Tara koło Dublina, stanowiący spotkanie z irlandzką muzyką i poezją, oraz podobny – w Cork. W Szkocji najbardziej znany jest Midsummer Edinburgh Festival.
W Anglii najważniejszym wydarzeniem związanym z przesileniem letnim jest obserwowanie wschodu słońca przy megalicie Stonehenge w hrabstwie Wiltshire, gdzie gromadzą się tysiące brytyjskich neopogan, zwolenników ideologii New Age, a także turystów i ciekawskich. W czasie letniego przesilenia słońce wschodzi dokładnie nad Heel Stone, pierwszym elementem na drodze z alei do wnętrza kręgu. Do 2000 roku organizacja English Heritage opiekująca się obiektem zabraniała obchodów w Stonehenge w obawie przed zniszczeniem prehistorycznego zabytku, od kiedy w 1985 roku doszło do starć uczestników imprezy z policją. Przesilenie jest jedną z rzadkich okazji, podczas których można wejść do wnętrza kamiennego kręgu odgrodzonego na co dzień linami.Zobacz także: Stonehenge – tajemnicze kręgi
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze