Nadmierne ślinienie u niemowląt
PATRYCJA • dawno temuTwoje dziecko nadmiernie się ślini? Boisz się, że ślinotok może mieć podłoże chorobowe? Zamiast snuć domysły, rozwiej swoje wątpliwości konsultując się z lekarzem. Tymczasem kilka przydatnych informacji na temat przyczyn ślinienia się dzieci i sposobów radzenia sobie z mokrą buzią i przemoczonymi koszulkami.
Ślina pełni szereg ważnych funkcji. Po pierwsze nawilża śluzówkę jamy ustnej, sprawiając że wkładane do buzi przedmioty nie kaleczą. Poza tym, suchość jamy ustnej utrudnia artykulację, dlatego śmiało można powiedzieć, że ślina umożliwia mówienie. Po drugie, pełni funkcję ochronną, gdyż zawarte w niej przeciwciała utrudniają wnikanie bakterii do organizmu. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, które wkładają do buzi wszystko, co im wpadnie w ręce. Ślina stanowi naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Po trzecie, ślina służy zmiękczeniu i nawodnieniu pokarmu, dzięki czemu łatwiej go połknąć i strawić. Ponadto zawiera enzymy, za sprawą których proces trawienia pokarmu rozpoczyna się już w ustach.
Kiedy wzmaga się ślinienie u niemowląt?
Pomimo tych istotnych funkcji, wzmożona produkcja śliny budzi niepokój. Wyciek śliny z jamy ustnej może wynikać nie tylko z nadprodukcji śliny, ale także z zaburzeń połykania. Biorąc pod uwagę te dwie przyczyny ślinotok występuje przy: wściekliźnie, chorobie Parkinsona, chorobie lokomocyjnej, mononukleozie, zatruciach, chorobach gardła (ropień zagardłowy i okołomigdałkowy, zapalenie krtani).
Pediatrzy uspokajają, że nadmierne wydzielanie śliny u niemowląt jest naturalnym zjawiskiem. Około trzeciego miesiąca życia produkcja śliny u dzieci zwiększa się. Organizm przygotowuje się do przejścia na pokarm stały (w końcu do tej pory maluszek przyjmował wyłącznie płynne mleko, które nie wymaga zmiękczania i nawilżania oraz jest łatwe w połykaniu).
Około 3–5. miesiąca niemowlak ślini się najbardziej. Powodem są wyrzynające się ząbki – ślinotok poprzedza moment pojawienia się pierwszych ząbków nawet o kilka tygodni. Pojawienie się ząbków i wprowadzanie nowych pokarmów do diety dziecka zwykle zbiega się w czasie. Zwiększona produkcja śliny może powodować, że maluszek zwyczajnie nie nadąża z jej połykaniem. Dlatego wypływa z buzi w tak dużych ilościach. Po upływie kilku tygodni produkcja śliny unormuje się.
Poza tym, wydzielanie śliny zwiększa się z powodu wkładania do buzi rączek, nóżek i różnych przedmiotów.
Co zrobić, gdy dziecko nadmiernie się ślini?
Wyciek śliny powoduje, że ubranka są stale mokre. Dlatego w okresie wzmożonego wypływu śliny, zakładaj dziecku śliniaczek, lub wiąż pod szyją chusteczkę lub pieluszkę. Uchronią ubranko przed zamoczeniem i zwolnią cię z częstego przebierania i wycierania buzi. Jeśli malec ściąga śliniak, nie pozostaje ci nic innego jak naszykowanie branek na zmianę i przecieranie co jakiś czas buzi chusteczką nawilżającą.
Spływająca ślina wysusza skórę. W efekcie w okolicach ust i na brodzie mogą pojawić się drobne krostki. Nie zapominaj więc o częstym smarowaniu buzi (a zwłaszcza bródki) maluszka kremem dla niemowląt. W ten sposób unikniecie wysypki i podrażnień.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze