Zatwardzenie u niemowląt
BEATKA • dawno temu • 1 komentarzNiemowlak nie potrafi jeszcze wyraźnie powiedzieć, co go boli i co mu dolega. Rodzice powinni więc uważnie obserwować zachowania i reakcje malucha. Jeżeli dziecko ma problemy z wypróżnianiem, pręży się, postękuje, a nawet płacze, prawdopodobnie cierpi na zatwardzenie. Warto uważnie przyjrzeć się diecie dziecka oraz diecie matki karmiącej piersią.
Objawy zatwardzenia
Regularne wypróżnianie jest bardzo ważne. W ten sposób organizm oczyszcza się z niepotrzebnych substancji. Jeżeli dziecko nie robi kupki przez kilka dni, nie warto jeszcze wszczynać alarmu. Kilkudniowe zastoje są normalne u dzieci karmionych mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Na zatwardzenie wskazuje bardziej konsystencja stolca, niż czas jego oddawania. Maluch może nawet codziennie robić kupkę, jeżeli jednak jest ona sucha i twarda, mamy do czynienia z zatwardzeniem.
Problem pojawia się, gdy dziecko wyraźnie męczy się podczas oddawania stolca. Niepokój powinny wzbudzić następujące zachowania malucha:
- płacz dziecka,
- napinanie podczas wypróżniania,
- niepokój dziecka, rozdrażnienie,
- twardy i nabrzmiały brzuszek,
- brak apetytu.
Rodzic powinien też obserwować stan kupki. Jeżeli jest ona sucha, twarda i zbita, to sygnał, że z maluchem dzieje się coś niepokojącego.
Przyczyny zatwardzeń u dzieci
Karmienie piersią dostarcza do organizmu dziecka wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych. Dlatego też maluchy karmione piersią rzadziej niż dzieci karmione butelką zapadają na dolegliwości zdrowotne. Dieta kobiety karmiącej piersią ma duży wpływ na zdrowie dziecka. Niekiedy zaparcia u dzieci są spowodowane niewłaściwym odżywianiem mamy. Kobieta powinna więc ograniczyć spożywanie ryżu, gotowanej marchewki, białego pieczywa, czekolady.
Niektóre dzieci karmione mlekiem modyfikowanym wypróżniają się co kilka dni, a ich kupka ma konsystencję plasteliny. Zaparcia mogą powstać na skutek niewłaściwego przyrządzania mieszanki. Podczas przygotowywania mleka pilnuj, by wsypywać odpowiednią ilość mieszanki. Przyczyną zaparć może być też nieodpowiednio dobrana mieszanka. Możesz skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie mleko.
Przyczyną zaparć może być zbyt mała ilość płynów. Zaparcia pojawiają się u dzieci, które poza mlekiem nie piją nic więcej. Można podawać maluchowi trochę wody lub herbatki ziołowe przeznaczone dla niemowląt. Za powstawanie zaparć odpowiadają też produkty, które zostały wprowadzone w ramach rozszerzania diety dziecka. Produkty bogate w błonnik powinny pomóc maluchowi.
Leczenie zaparć u dziecka
Kobiety karmiące dzieci piersią powinny zadbać o jakość swojej diety. Nie może w niej zabraknąć produktów bogatych w błonnik. Błonnik znajduje się w warzywach, produktach pełnoziarnistych, suszonych śliwkach. Dietę dziecka karmionego butelką rozszerz o wodę lub herbatkę koperkową. Podawaj dziecku mleko modyfikowane z probiotykami. Dzieci, które mają już rozszerzoną dietę mogą zjeść tarte jabłko lub wypić sok z gruszek. Niepolecany jest sok marchwiowy i sok z owoców leśnych.
Czopki glicerynowe są wskazane tylko w bardzo trudnych sytuacjach. Nie powinno się ich jednak używać zbyt często, gdyż mogą doprowadzić do zaniku odruchu wypróżniania. Na zaparcia warto najpierw zmienić dietę dziecka lub kobiety karmiącej.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze