7 najskuteczniejszych sposobów na zaparcie u dziecka
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuZaparcia są dość częstym problemem niemowlęcym. Podczas gdy w niektórych przypadkach mogą świadczyć o chorobach, takich jak niedoczynność tarczycy czy mukowiscydoza, przeważnie występują u zdrowych dzieci i nie powinny być powodem do zmartwień. Na szczęście jest wiele sprawdzonych sposobów na przywrócenie układowi pokarmowemu dziecka płynności. Dowiedz się, jak radzić sobie z zaparciami u niemowlęcia.
Dieta na zaparcia
Zaparcia często pojawiają się, gdy dziecko zaczyna spożywać pokarmy stałe, w szczególności gdy w jego diecie znajduje się wiele produktów o niskiej zawartości błonnika, np. płatki ryżowe, banany, ser i gotowana marchew. Aby zapobiec zaparciom u dziecka, warto dodać do jego jadłospisu pokarmy bogate w błonnik.
Wiele dzieci jest wrażliwych na poszczególne składniki mleka modyfikowanego, które mogą prowadzić do zaparć. Najprostszym rozwiązaniem jest więc zmiana produktu.
Śliwki są naturalnym produktem przeczyszczającym, a więc mogą pomóc w łagodzeniu zaparć. Sok z owocu świetnie nadaje się dla dzieci, należy jednak pamiętać, aby stosować jedynie niewielkie jego ilości. W przeciwnym razie u dziecka pojawić się mogą gazy. Podobne działanie wykazują gruszki, morele i brzoskwinie.
Jedną z najczęstszych przyczyn zaparć jest odwodnienie. Dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym warto podawać więcej wody.
Sposoby na zaparcia
W walce z zaparciami skuteczny okazać się może także masaż brzucha i wykonywanie nóżkami ruchu przypominającego jazdę na rowerze.
Kolejnym sposobem na uwolnienie niemowlęcia od problemów trawiennych jest stymulacja odbytu. Przed takimi zabiegami warto jednak skonsultować się z pediatrą. Wielu specjalistów poleca nałożenie odrobiny wazeliny na końcówkę termometru i poruszanie nim w odbycie dziecka. Chociaż metoda ta może się wydawać dość nietypowa, naprawdę działa.
Podczas gdy czopki, środki zmiękczające stolec i środki przeczyszczające również łagodzą dolegliwości związane z zaparciami, powinny być stosowane wyłącznie po konsultacji z pediatrą. Jeżeli leki będziesz stosować za każdym razem, gdy u dziecka pojawi się podobny problem, stanie się od nich zależne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze