Zaparcia u noworodków
BEATKA • dawno temuZaparcia u dzieci mogą mieć charakter jednorazowy lub trwały. Jeżeli zaparcia są epizodyczne, wystarczy podać maluchowi czopek glicerynowy lub herbatkę dla dzieci. Oczywiście działania te należy podjąć dopiero po konsultacji z lekarzem. Długotrwały problem wymaga już zmian w diecie noworodka. Jeżeli karmisz noworodka mlekiem początkowym, być może konieczna będzie zmiana mleka. Dziecko może po prostu nie tolerować konkretnej odmiany mleka. Zmiany mleka modyfikowanego również muszą być konsultowane z lekarzem.
Przyczyny i objawy zaparć u dzieci
Zastanawiasz się nad tym, czy twojemu dziecku dokuczają zaparcia? Pamiętaj, że dziecko nie musi wypróżniać się tyle samo razy, co człowiek dorosły. Jeżeli dziecko rzadko robi kupę, wcale nie musi to oznaczać problemów. Pamiętaj, że maluchy karmione butelką rzadziej robią kupy niż dzieci karmione mlekiem matki. Maluchy karmione butelką wypróżniają się nawet co 2 dni. Dzieci karmione piersią oddają stolec nawet po każdym posiłku. Nie jest to oczywiście regułą. Dziecko może oddawać stolec nawet raz na 3 dni. Jeżeli tylko nie ma objawów zaparć, nie przejmuj się.
Mianem zaparć określane są problemy w oddawaniu stolców. Kupki niemowlaka są twarde, suche i zbite lub nie ma ich wcale. Podczas oddawania stolca dziecko wykrzywia buzię i jest marudne. Widać wysiłek na jego twarzy. Płacz dziecka to reakcja na ból brzucha. Oddawanie gazów to zdrowy, naturalny objaw. Jego brak również świadczy o zaparciach. Objawy zaparć to, oprócz twardego i zbitego kału, ból i krwawienie podczas wypróżniania, wymioty i kolki.
Wśród przyczyn organicznych zaparć wyróżnia się wady anatomiczne układu pokarmowego, zaburzenia w okolicy odbytnicy, problemy na tle nerwowym. Najczęstszą przyczyną zaparć u dziecka są po prostu problemy wynikające z niedojrzałości układu pokarmowego oraz błędy w diecie dziecka.
Leczenie zaparć u dzieci
Jeżeli lekarz pozwoli, możesz podawać dziecku łyżeczką wodę do picia. Nie stosuj sama żadnych preparatów na zaparcia. Swoje działania zawsze konsultuj z lekarzem. Zawsze obserwuj dziecko, a swoje działania dopasowuj do jego potrzeb. Pomocne mogą okazać się masaż brzuszka malucha lub ciepła kąpiel. Dziecko można zacząć gimnastykować. Oczywiście, nie są to forsujące ćwiczenia, gdyż maluch nie jest w stanie jeszcze ich wykonać. Prosta gimnastyka dziecka polega na lekkim dociskaniu kolanek dziecka do jego brzuszka. Ćwiczenia dla dzieci przyspieszają perystaltykę jelit, co doprowadza do szybszego wypróżnienia.
Jeżeli winę za zaparcia ponosi niewłaściwa dieta dziecka, koniecznie trzeba będzie ją zmienić. Niekiedy maluch źle przyswaja mieszanki, dlatego po konsultacji z lekarzem warto podać mu mieszankę hypoalergiczną. Zaparcia u dzieci mogą być spowodowane niedostateczną ilością płynów podawanych dziecku. Dziecko czteromiesięczne może już dostać kompot z suszonych śliwek, herbatkę z kopru włoskiego, wodę. Czasami można użyć czopka glicerynowego. Jednak nie należy wykorzystywać tego rozwiązania zbyt często.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze