Skąd się biorą zaparcia?
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez Xenna
Trudności z wypróżnianiem większości osób są doskonale znane. Z tą dolegliwością zmaga się bowiem wiele osób w różnym wieku. I choć bywa ona wyjątkowo uciążliwa, w większości wypadków na szczęście nie jest związana z żadną chorobą ani poważnym schorzeniem ze strony układu pokarmowego. Skąd zatem biorą się zaparcia i jak z nimi walczyć? Sprawdźmy.
Zaparcia – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Mianem zaparć określa się trudności z regularnym wypróżnianiem spowodowane zaleganiem mas kałowych w jelitach. Najczęstszą przyczyną ich występowania jest niewłaściwa dieta, uboga w składniki odżywcze, w której dominują tłuste, ciężkostrawne potrawy oraz żywność wysokoprzetworzona.
Nieodpowiedni sposób odżywiania sprawia, że układ pokarmowy nie jest w stanie poradzić sobie z niestrawioną treścią pokarmową, która ze względu na zwolnioną perystaltykę jelit zaczyna gromadzić się w końcowym odcinku jelita grubego, zbijając się w twardy i trudny do przesuwania stolec. Do tego rodzaju sytuacji dochodzi zwłaszcza wtedy, kiedy stosowana dieta nie zawiera wystarczającej ilości błonnika, który w naturalny sposób wspomaga pracę układu pokarmowego.
Do powstawania zaparć podobnie jak niezdrowa dieta przyczynia się również niewystarczające nawadnianie organizmu, które skutkuje zachwianiem gospodarki wodnej. To z kolei zaburza proces trawienia, powodując odkładanie się mas kałowych, które w dodatku na skutek niewystarczającej ilości wody w organizmie stają się twarde i zbite, przez co ich wypróżnienie powoduje duży dyskomfort.
Kolejną przyczyną powstawania zaparć, również związaną z osłabioną perystaltyką diety, jest zbyt mała aktywność fizyczna. Ograniczenie ruchu na rzecz siedzącego trybu życia zaburza pracę układu trawiennego, sprawiając, że resztki niestrawionego pokarmu wolniej są przesuwane w jelitach, a sam metabolizm zostaje spowolniony.
Xenna – sprawdzony sposób na zaparcia
Aby walczyć z zaparciami, warto przede wszystkim zmienić swój styl życia. Niezdrowe przekąski zastąpić dużą ilością warzyw i owoców, a tłuste potrawy lekkostrawnymi daniami. Do swojego jadłospisu należy dołączyć pełnowartościowe produkty zbożowe, będące tuż obok wspomnianych warzyw i owoców doskonałym źródłem błonnika. Uzupełniając swoją dietę właściwą ilością wody i odpowiednią dawką ruchu, można w ograniczyć ryzyko występowania zaparć.
Warto również zastosować łagodnie działające środki przeczyszczające, takie jak Xenna, np. Xenna herbata w saszetkach. Xenna w formie ziołowej herbaty to rodzaj leku dostępnego bez recepty, który w większości przypadków pomaga walczyć z uciążliwymi zaparć. Xenna na zaparcia działa dwutorowo. Z jednej strony ogranicza ryzyko zalegania mas kałowych w końcowym odcinku jelita grubego, poprawiając perystaltykę jelit, z drugiej zaś rozmiękczając je, w sposób fizjologiczny ułatwia sam proces wypróżniania. Xenna herbata przeznaczona jest do leczenia zaparć o charakterze doraźnym.
Materiał sponsorowany przez Xenna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze