Stan zapalny macicy
ALICJA • dawno temuChoroby macicy mają różną postać i różny przebieg. Jedną z najczęstszych zmian chorobowych jest zapalenie macicy. Do zapalenia błon śluzowych macicy oraz zakażenia szyjki macicy prowadzi nieleczone zapalenie pochwy, a także stosowanie spirali domacicznej, która sprzyja infekcjom bakteryjnym. Upławy, świąd i ból w dole brzucha to tylko niektóre objawy zapalenia macicy. Jeśli w porę nie zareagujesz na nasilające się symptomy, może dojść do rozprzestrzenienia się zakażenia na jajniki, a w konsekwencji do niepłodności.
Objawy zapalenia macicy
Objawy zapalenia macicy przypominają zapalenie pochwy. Najczęstsze z nich to:
- świąd i pieczenie pochwy,
- nieprzezroczysta, żółtawa wydzielina z pochwy (a w zaawansowanym stadium białe upławy),
- ogólne osłabienie organizmu,
- stan podgorączkowy lub gorączka,
- ból w dolnej części brzucha (a nawet ból pleców),
- zaparcia,
- bóle głowy,
- utrata apetytu,
- nieregularne miesiączkowanie,
- nudności.
Zdarza się, że zapalenie szyjki macicy lub błon śluzowych macicy przebiega bezobjawowo. Dlatego tak ważne w profilaktyce zdrowia narządów rodnych kobiety są regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym oraz prawidłowa higiena intymna.
Przyczyny zapalenia macicy
Zapalenie macicy mogą wywołać bakterie, wirusy, grzyby, a także pasożyty. Źródłem zakażenia jest najczęściej pochwa. Drobnoustroje z zainfekowanej pochwy przedostają się do szyjki macicy. Zapalenie szyjki macicy jest bezpośrednim zagrożeniem dla całej macicy. Co więcej, drobnoustroje mogą uszkodzić nabłonek wielowarstwowy płaski, który wyściela tarczę szyjki macicy. Powstałe i niegojące się otarcia nabłonka to właśnie nadżerka.
Do zapalenia macicy może dojść po porodzie. Częstą przyczyną rozwoju stanu zapalnego macicy jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza spirali domacicznej. Podrażnienie macicy powodują także silne środki przeczyszczające. kobiety są szczególnie narażone na infekcje macicy podczas miesiączki. Dlatego dbałość o higienę intymną i niewyziębienie organizmu w tym czasie jest bardzo ważne. Na zapalenie macicy narażone są także kobiety, które poddają się aborcji. Niedowaga i współżycie bez zabezpieczenia to kolejne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby.
Zwiększone ryzyko zachorowania dotyczy starszych kobiet, u których światło ujścia szyjki macicy jest zwężone. Łatwiej wówczas o zastój wydzieliny i powstanie ropnia. Jeśli ropa wydzielana przez ropień nie wypływa swobodnie, może dojść do zakażenia krwi (posocznicy). Zakażenie jamy macicy z czasem może się rozprzestrzenić na jajowody i jajniki, czego następstwem bywa niepłodność.
Leczenie zapalenia macicy
Gdy zauważysz niepokojące cię objawy stanu zapalnego macicy lub pochwy, niezwłocznie udaj się do lekarza. Im wcześniej podejmiesz leczenie, tym większe szanse na uniknięcie powikłań. Tymczasem powstrzymaj się od współżycia, aby nie zarazić partnera i nie pogorszyć swojego stanu zdrowia.
Badanie ginekologiczne należy do podstawowych metod diagnostycznych w przypadku chorób narządów rodnych kobiety. Za pomocą wziernika lekarz jest w stanie ocenić stan szyjki macicy. Jeśli jest zaczerwieniona lub pojawiły się na niej zgrubienia oznacza to, że wystąpił stan zapalny. Oprócz badania fizykalnego, lekarz może zlecić rozmaz i posiew szyjki macicy.
W lekkim przebiegu choroby wystarczy kilkudniowe leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj stosuje się preparaty zawierające estrogen, który powodują złuszczenie błony śluzowej i wydalenie drobnoustrojów z jamy macicy. W poważniejszych przypadkach konieczna bywa antybiotykoterapia. Dopełnieniem leczenia jest wyłyżeczkowanie jamy macicy, które przeprowadza się już po zakończonej antybiotykoterapii. W sytuacji, gdy w macicy zalega ropa, ginekolog poszerza ujście szyjki macicy, aby umożliwić jej odpływ. Wykrycie zmian o charakterze złośliwym wymaga szczegółowych badań i dalszego leczenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze