Wszystko o miesiączce
ALICJA • dawno temuNa temat miesiączki krąży wiele mitów. Czas najwyższy się z nimi policzyć. Sprawdź, co podczas miesiączki można, a czego nie należy robić.
Czy w czasie okresu można zajść w ciążę?
Tak. Choć jest to mało prawdopodobne, nie można w 100% wykluczyć ciąży. A dlaczego? Dlatego, że zdolność przeżycia plemników zdrowego mężczyzny jest całkiem spora. Jak się okazuje, plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety nawet tydzień. Wykonajmy proste obliczenie. Jeśli współżyjesz z partnerem 3-ego dnia cyklu (tzn. w trzecim dniu krwawienia miesiączkowego), a owulacja następuje 10-ego dnia cyklu, to odległość czasowa między stosunkiem a jajeczkowaniem wynosi tydzień. Plemniki, którym udało się przetrwać, mogą zapłodnić komórkę jajową. Zatem ciąża w czasie okresu jest możliwa. Co ciekawe, z aktu seksualnego w czasie miesiączki, najprawdopodobniej urodzi się dziewczynka. Jak dowodzą naukowcy, plemniki z chromosomem X (żeńskie) posiadają większą zdolność przeżycia w niesprzyjających warunkach. O tym mówi metoda owulacyjna planowania płci dziecka.
Zabezpieczenie podczas okresu jest ważne nie tylko z powodu ryzyka niechcianej ciąży. Prezerwatywa ochroni cię przed zakażeniami, o które w czasie okresu bardzo łatwo. Sfera intymna jest podatna na podrażnienia, a przez otarcia bakterie wnikają bardzo łatwo. Kobiety, które przeszły drożdżycę pochwy, współżyjąc podczas okresu bez zabezpieczenia, ryzykują jej nawrotem.
Czy w czasie okresu można korzystać z usług fryzjerskich i dentystycznych?
Można. Jednak jest pewne "ale". Fryzjerki odradzają paniom robienie trwałej ondulacji oraz farbowania włosów. Podczas okresu gruczoły łojowe skóry głowy działają bardzo aktywnie. W efekcie włosy słabiej przyjmują farbę i mogą powstać jaśniejsze i ciemniejsze plamy. W wyniku podwyższonego poziomu progesteronu, włosy są również mniej podatne na skręcanie.
Nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, aby rezygnować z wizyty u dentysty podczas okresu. Zapisując się na wizytę, warto wziąć pod uwagę swoje samopoczucie. Jeśli boli cię brzuch, to nie dokładaj sobie jeszcze bólu zęba podczas borowania. Ekstrakcja zęba może być niewskazana przy silnych krwawieniach. Ryzyko obfitego krwawienia i trudności w zagojeniu się rany jest zdecydowanie większe, niż podczas pozostałych dni cyklu.
Czy ćwiczenia fizyczne w czasie miesiączki są zakazane?
Nie. Umiarkowana aktywność fizyczna może okazać się zbawienna w przypadku tych kobiet, którym dolega ból podbrzusza. Faktycznie, lepiej zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, który mógłby nasilić krwawienie.
Jeśli krwawienie nie jest silne, można wybrać się na pływalnię. Nie zapomnij zmienić tamponu na chwilę przed wejściem i zaraz po wyjściu z wody.
Jeśli nawet przy minimalnym wysiłku fizycznym masz bardzo obfite krwawienia, skonsultuj się z ginekologiem. Być może przyczyną wzmożonego krwawienia są mięśniaki macicy, torbiele lub stany zapalne narządu rodnego.
To tylko niektóre z legend, którymi owiana jest menstruacja. Zanim zastosujecie się do wątpliwych rad znajomych odnośnie miesiączki, skonsultujcie tę wiedzę z ginekologiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze