Na ratunek rozstępom
DANUTA CAPIGA • dawno temuZ rozstępami zmaga się ponad 70 procent kobiet i około 40 procent mężczyzn. Pojawiają się w okolicy piersi, brzucha, pośladków, bioder, ud, łydek, ramion oraz u mężczyzn w okolicach pleców. Przyczyny ich występowania są różne – m. in. czynniki hormonalne i genetyczne, ciąża, znaczny wzrost ciała w bardzo krótkim czasie, dieta uboga w ważne dla organizmu składniki odżywcze oraz zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej.
Z rozstępami zmaga się ponad 70 procent kobiet i około 40 procent mężczyzn. Pojawiają się w okolicy piersi, brzucha, pośladków, bioder, ud, łydek, ramion oraz u mężczyzn w okolicach pleców. Przyczyny ich występowania są różne – m. in. czynniki hormonalne i genetyczne, ciąża, znaczny wzrost ciała w bardzo krótkim czasie, dieta uboga w ważne dla organizmu składniki odżywcze oraz zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej.
W leczeniu rozstępów najważniejszy jest fakt, w jakiej są one fazie. Pierwszy etap, tzw. zapalny, to moment, kiedy włókna elastyczne dopiero co zostały zerwane i w skórze właściwej doszło do urazu, na skutek którego powstał stan zapalny. Wtedy pojawiają się czerwone prążki. Taki etap trwa do dwóch lat. Potem następuje drugi etap zwany zanikowym w trakcie, którego prążki stają się białe a zerwana tkanka zanika.
Stare zabliźnione rozstępy są trudne do usunięcia, ale można ograniczyć ich rozrost.
Niespodziewanie dobre efekty w zmniejszaniu, spłycaniu, a niekiedy całkowitym usuwaniu blizn i rozstępów daje laser frakcyjny, nieablacyjny. Podczas zabiegu dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia termicznego skóry. Zniszczone ubytki są szybko usuwane, a w otaczających je partiach zdrowego naskórka nasila się rozrost nowych komórek i włókien kolagenowych.
Rozstępy można też redukować za pomocą osocza bogatopłytkowego. Jest to płyn, w którym pierwotnie znajdują się wszystkie komórki krwi w naszych naczyniach krwionośnych. Krew zostaje odpowiednio odwirowana, co pozwala na uzyskanie osocza o bardzo dużej koncentracji płytek krwi, a co za tym idzie, czynników wzrostowych pobudzających regenerację tkanek. Osocze bogatopłytkowe zostaje wstrzyknięte we wszystkie miejsca poddawane terapii. Rozstępy stają się węższe, płytsze, jaśniejsze i mniej widoczne.
Innowacyjną metodą medycyny estetycznej są nici wchłanialne PDO. Są to silne, syntetyczne włókna składające się z jednego lub dwóch skręconych włókienek, które w określonym czasie (6–9 miesięcy) rozpuszczają się w tkance. Nici pobudzają w tkankach proces produkcji nowego kolagenu odpowiedzialnego za jędrność skóry.
Sprawdzone metody w walce z rozstępami to również karboksyterapia – ujędrnianie skóry za pomocą CO2, naświetlanie lampami LED, mezoterapia kwasem hialuronowym oraz pilingi.
Poszczególne metody są stosowane pojedynczo lub łącznie poprzez wykorzystanie kilku metod jednocześnie, co daje jeszcze lepsze rezultaty.
Źródło: informacja prasowa Monika Świerczewska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze