Co się dzieje z moją miesiączką? Nie przychodzi! List do ginekologa
KASIA KOSIK • dawno temuNieregularne miesiączkowanie to, jak się okazuje po listach, które do nas nadsyłacie, problem sporej liczby kobiet w różnym wieku. A wydawałoby się, że dotyka wyłącznie nastolatki, które dopiero zaczęły miesiączkować. Nasza ekspertka, ginekolog-położnik Monika Knapik-Rybka mierzy się z tym tematem w kolejnych odpowiedziach na listy.
Witam,
Mam na imię Ania i mam 20 lat. Od zawsze miałam bardzo nieregularne miesiączki 2 — 3 miesiące, a nawet czasami 6 miesięcy. W wieku 16 lat poszłam do ginekologa, który przypisał mi tabletki Diane. Okres był regularny. Brałam je przez 1,5 roku. Później ginekolog zasugerował, abyśmy przeszli na tabletki ziołowe (nazwy nie pamiętam), żeby skończyć z hormonami. Na początku terapii miałam badania krwi. Jednak tabletki nic nie pomogły i znowu miałam nieregularne okresy. Lekarz przypisał mi Lesinelle. Brałam je przez jakiś rok i znowu próba tabletkami ziołowymi bez skutku. Teraz znowu zaczynam brać Lesinelle.
Czy w takiej sytuacji nie powinnam się zgłosić do jakieś specjalnej klinki? Czy powinnam brać te leki?
Pozdrawiam,
Ania
Monika Knapik-Rybka — absolwentka krakowskiej AM im. M Kopernika. Ma wieloletni staż pracy w zawodzie, II stopień specjalizacji w zakresie ginekologii i położnictwa. Kluczowe są dla niej zagadnienia planowania rodziny. Chciałaby, żeby każde rodzące się dziecko było chciane i kochane od poczęcia. Od kilkunastu lat zajmuje się też ultrasonografią, która zafascynowała ją u progu nowego tysiąclecia. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego i posiada certyfikat PTU na wykonywanie badań USG w zakresie ginekologii i położnictwa. Prywatnie żona i matka, miłośniczka zwierząt, właścicielka dwóch psów i kota. Lubi się relaksować przy farbach i sztaludze. Jej hobby to projektowanie i wykonywanie biżuterii dla nietuzinkowych kobiet.
Droga Aniu.
Trudno mi odpowiedzieć Ci na pytanie czy masz zażywać Lesinelle. Zależy to od kilku rzeczy, w tym również od Twojej decyzji. A ta z kolei od Twoich oczekiwań.
Jeżeli zależy Ci nie tylko na regulacji miesiączek ale również na antykoncepcji, to oczywiście Lesinelle spełni Twoje oczekiwania. Jeżeli jednak bardziej istotna jest dla ciebie regulacja miesiączki, to poproś swojego lekarza o skierowania na badania, które mogą wyjaśnić przyczynę zaburzeń. Wtedy zapewne możliwe będzie leczenie przyczynowe lub choćby podawanie tylko tych hormonów, których Twój organizm produkuje zbyt mało.
Jeśli nawet na początku leczenia wykonałaś badania hormonalne, to teraz po kilku latach są one nieaktualne.
Osobiście sugerowałabym wykonanie następujących badań:
W 2–3 dniu cyklu oznaczenie poziomu FSH i LH oraz prolaktyny. Gdy ma być pobierana prolaktyna trzeba na badanie zgłosić się na czczo lub odczekać trzy godziny od spożytego posiłku. Następnie około 22–23 dnia cyklu trzeba oznaczyć poziom estradiolu i progesteronu. Do ważnych badań należy też oznaczenie poziomu TSH oraz testosteronu – te badania nie zależą od dnia cyklu. W zależności od wyników tych oznaczeń mogą być wskazane dalsze badania np. wykonanie krzywej cukrowej i oznaczenie poziomów insuliny, ocena poziomu androgenów innych niż testosteron.
Poza badaniami hormonalnymi bardzo ważne jest wykonanie badania USG miednicy małej. W tym badaniu ocenia się położenie, wielkość i strukturę macicy oraz jajników. Można ocenić ilość i wielkość pęcherzyków w jajnikach, a także czy w trakcie cyklu dochodzi do wzrostu pęcherzyka Graafa i jego pęknięcia czyli owulacji.
Tak jak napisałam wcześniej: posiadając wyniki przynajmniej tych badań, można pokusić się o ustalenie przyczyny zaburzeń miesiączki. Teoretycznie rzecz biorąc może okazać się, że masz zaburzenia funkcji tarczycy, co rozregulowuje pracę Twoich jajników, możesz mieć wysoki poziom prolaktyny, co również lubi blokować jajniki, może okazać się, że masz zespól PCO itd. itp.
W każdym z możliwych przypadków wskazane jest nieco inne postępowanie.
Wszystkie te badania można wykonać ambulatoryjnie (nie wiem czy w ramach NFZ, odpłatnie oczywiście – tak) pozostając pod opieką swojego lekarza ginekologa. Można też poprosić o skierowanie do Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej, gdzie wszystkie badania mogą być wykonane w ramach NFZ i zostanie ustalone rozpoznanie.
Pozdrawiam.
Monika Rybka
Kontakt do ginekologa: os. II Pułku Lotniczego 50 m. 26 w Krakowie, telefon 12 647 57 92, monika@knapik-rybka.org.pl, www.knapik-rybka.org.pl
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do ginekologa: magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Ginekologa)
Szukając ginekologa zapoznaj się z opiniami na https://ranking.abczdrowie.pl/c/3,ginekolog.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze