Trądzik po 30.
JADWIGA OLCZAK • dawno temuTrądzik jest chorobą, z którą zmaga się 15% ludzi, zwłaszcza w okresie dojrzewania. U prawie 80% objawy znikają przed ukończeniem 24. roku życia. Pozostałym niedoskonałości skóry dokuczają jeszcze przez długie lata. Trądzik może pojawić się w każdej chwili i w każdym wieku. Zdarza się, że występuje u kobiet dojrzałych, np.: po 30. roku życia. Stanowi poważny problem dermatologiczny wymagający leczenia i właściwej pielęgnacji.
Trądzik kojarzy się najczęściej z okresem dojrzewania. Zdarza sięjednak i tak, że występuje u kobiet dojrzałych, np.: po 30. rokużycia. Stanowi poważny problem dermatologiczny wymagający leczenia iwłaściwej pielęgnacji.
Przekonanie, że trądzik jest charakterystyczny dla młodych dziewcząt,jest mylne. U kobiet, u których występują pierwsze oznaki starzenia sięskóry, także może on się pojawić. Nieleczone zmiany skórnepozostawiają po sobie pamiątkę w postaci blizn czy przebarwień, dlategopodjęcie leczenia powinno być natychmiastowe. Posiadaczki tłustej cery,na której często pojawiają się wypryski, uciążliwe zaskórniki orazzapalne grudki, bolesne krostki i ropne torbiele, mogą cierpieć natrądzik pospolity. Objawy te mogą występować na skórze twarzy,dekolcie i plecach.
Problemy skórne spowodowane są nadmiernym wydzielaniem łoju. Dochodzi dozatykania ujścia mieszków włosowych, czyli porów. Bakteriewystępujące na powierzchni skóry, podrażniają ją, co prowadzi dopowstania stanu zapalnego.
Trądzik jest chorobą, z którą zmaga się 15% ludzi, zwłaszcza wokresie dojrzewania. U prawie 80% objawy znikają przed ukończeniem 24.roku życia. Pozostałym niedoskonałości skóry dokuczają jeszcze przezdługie lata. Trądzik może pojawić się w każdejchwili i w każdym wieku.
— Przyczyną utrzymujących się lub nawracających zmian skórnych powyżej 30. roku życia są najczęściej wahania hormonalne spowodowane choćby ciążą, odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych, menopauzą lub chorobami takimi jak zespół policystycznych jajników. – mówi lek. med. Agnieszka Kujawska, dermatolog z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED. — Wszelkie niewyleczone stany zapalne mogą także powodować pojawienie się objawów trądziku, dlatego warto udać się do odpowiedniego specjalisty, aby wykluczyć zapalenie w obrębie zębów, migdałków czy jajników. – dodaje ekspert.
Trądzik bardzo często występuje u osób, których rodzice borykali sięz tym problemem. Poza tym lekarze uważają, że wpływ na pojawienie sięzmian skórnych po 30. roku życia ma niezdrowy styl życia. Stres zaburzadziałanie przysadki mózgowej odpowiedzialnej za wydzielanie androgenów,które są głównym czynnikiem sprawczym trądziku. Do wzmożonejprodukcji łoju przyczynia się natomiast dym papierosowy, zanieczyszczonepowietrze czy twarda woda. Na występowanie trądziku wpływa takżestosowanie niektórych leków np. kortykosterydów czy środków napadaczkę.
Najlepsze efekty w leczeniu trądziku przynosi terapia systememskojarzonym. Polega ona na połączeniu kuracji farmakologicznej zzabiegami kosmetycznymi.
— Jako jeden z zabiegów wspomagających leczenie trądziku polecamzazwyczaj fotoodmładzanie pulsacyjnym światłem IPL. Zabieg ten działaantybakteryjnie, obkurcza pory i nawilża skórę. Co więcej, pomagausunąć drobne zmarszczki i stymuluje produkcję kolagenu. - mówiPaulina Sójka, kosmetolog z Centrum Kosmetyczno-DermatologicznegoDER-MED. – Na zmniejszenie łojotoku wpływ mają również zabiegimikrodermabrazji oraz pilingi medyczne. Ścieranie kolejnych warstwnaskórka oczyszcza i wygładza cerę, a także zmniejsza widocznośćblizn i przebarwień potrądzikowych. – dodaje specjalista.
Skuteczny w likwidowaniu nawet bardzo głębokich bruzd jest zabieg laseremFraxel, który wykonuje się po zakończeniu leczenia farmakologicznego.Działanie lasera opiera się na emisji mikroskopijnych wiązek światła,które uszkadzają tkankę podskórną, następnie zmuszając ją doregeneracji. Kilka dni po zabiegu może występować na twarzyzaczerwienienie czy obrzęk. Najlepsze efekty uzyskuje się poprzeprowadzeniu 3–5 zabiegów.
Leczenie trądziku wymaga cierpliwości, ponieważ proces leczenia trwadosyć długo, a nawet zaleczone objawy mogą nawracać. Ustalenie przezdermatologa typu zmian trądzikowych, ich przyczyn oraz stopnia nasileniaumożliwia dobranie odpowiedniej terapii, dlatego nie należy lekceważyćtych problemów i jak najszybciej trzeba skorzystać z fachowej pomocy.
— W zależności od przebiegu choroby oraz indywidualnej sytuacji pacjentazazwyczaj stosuje się antybiotykoterapię, retinoidy lub terapięhormonalną. – mówi Agnieszka Kujawska z DER-MED. - Leczenie możeodbywać się miejscowo za pomocą maści i kremów, które normująprodukcję łoju, likwidują zaskórniki i zapobiegają stanom zapalnym, lubdoustnie przyjmowanych środków. Oprócz terapii wskazana jest takżeodpowiednia pielęgnacja, która pomoże oczyścić i nawilżyćskórę.
Jak dbać o cerę:
odpowiednio nawilżaj skórę, stosując preparaty przeznaczone dla cerytłustej i dla osób w twoim wieku,myj twarz wodą przegotowaną lub mineralną, zrezygnuj z używania mydła,nie pocieraj twarzy szorstkim ręcznikiem, ogranicz spożywanie słodyczy, soli, ostrych przypraw oraz zrezygnuj zpicia kakao, alkoholu i palenia papierosów,rozsądnie korzystaj ze słońca, nie zapominaj o stosowaniu kremów zfiltrem,nie wyciskaj zaskórników, unikaj stresujących sytuacji,do makijażu wybieraj kosmetyki, które nie zatykają porów.
Źródło: DER-MED
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze