Czekolada a trądzik
BEATKA • dawno temuCzy dieta na trądzik ma jakiekolwiek znaczenie? Według opinii publicznej jedzenie czekolady, orzeszków, pizzy, tłustych potraw czy picie mleka ma wpływ na powstawanie trądziku. Tymczasem nie istnieją badania, które potwierdzałyby to przekonanie. Trądzik młodzieńczy jest utrapieniem wielu młodych osób. Mimo stosowania kosmetyków przeciwtrądzikowych, odstawienia słodyczy, pryszcze nadal się pokazują. Mity na temat trądziku są głęboko zakorzenione w społeczeństwie, tymczasem przyczyny powstawania trądziku są dokładnie znane.
Przyczyny powstania trądziku
Na trądzik pospolity cierpi wiele osób. Jest to jedna z najczęstszych przypadłości dermatologicznych. Dolegliwość ustępuje zazwyczaj sama po okresie dojrzewania. Niekiedy zmiany trądzikowe dotykają osób w wieku 40 lub więcej lat oraz niemowląt. Za powstanie trądziku odpowiadają gruczoły łojowe, które lokalizują się na twarzy, czole, dekolcie i plecach. Trądzik na plecach jest częstą przypadłością.
Gruczoły łojowe są zatykane przez nadmiar łoju. W zatkanych porach dochodzi do powstania czopów i zmian zapalnych. Są to pryszcze. W trakcie dojrzewania, w organizmie nastolatka szaleje burza hormonalna. To właśnie hormony są odpowiedzialne za produkcję łoju. O stanie hormonalnym naszego organizmu decydują geny. Jeśli więc nasi rodzice borykali się z pryszczami w młodości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i nas dotknie ta przypadłość. Za trądzik odpowiedzialne jest też wolne złuszczanie naskórka w pobliżu ujść gruczołów łojowych. Ponieważ naskórek nie jest złuszczany, zatrzymuje łój w gruczole. Zaczerwienienie i obrzęk wokół pryszcza tworzą rozwijające się bakterie o nazwie Propionibacterium acnes.
Walka z trądzikiem
Czy dieta i stres przyczyniają się do rozwoju trądziku? Czekolada, orzeszki, pizza itd. nie zwiększają istniejących zmian trądzikowych. Istnieje przekonanie, że stres wpływa na powstanie trądziku, jednak jest to mało prawdopodobne. Pielęgnacja cery trądzikowej ma duże znaczenie. Nie trzeba jednak wydawać fortuny na drogie kosmetyki na trądzik. Problem ze zmianami trądzikowymi leży w gospodarce hormonalnej organizmu, a nie w skórze. Częste mycie twarzy mocnymi kosmetykami sprawia, że zmywana jest ochronna warstwa tłuszczu. Przez to gruczoły łojowe produkują więcej łoju. Przy pielęgnacji cery trądzikowej ważne jest, by używać jednorazowych wacików. Zapobiega to namnażaniu i rozprzestrzenianiu się bakterii. Nie należy zaniedbywać nawilżania skóry, gdyż cerę trądzikową łatwo przesuszyć.
Choroba skóry, jaką jest trądzik, wymaga leczenia dermatologicznego. Leki na trądzik wypisywane są zazwyczaj na receptę. Wśród najpopularniejszych leków wymienić należy pochodne witaminy A (tzw. retinoidy). Preparaty te regulują złuszczanie naskórka, niestety jednocześnie silnie wysuszają skórę, sprawiając, że cera zaczyna się mocno łuszczyć. Kuracje przeciwtrądzikowe dają efekty po kilku tygodniach regularnego stosowania. Żeby zmniejszyć zaczerwieniania wokół pryszczy, można używać miejscowo specjalnych kremów i żeli zawierających nadtlenek benzoilu, dostępnych zazwyczaj bez recepty. W wypadku, gdy trądzik zajmuje duże obszary skórne, należy zastosować antybiotyk doustny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze