Jogging o każdej porze roku
JEA • dawno temuJogging to jeden z najbardziej efektywnych, prostych i zarazem tanich sposobów na podniesienie formy, zrzucenia kilku kilogramów i umięśnienia ciała. Podczas biegania, nie mniej niż mięśnie nóg, "pracują" tułów i ręce, dlatego na joggingu bardzo skorzystają twój brzuch i ręce, a całe ciało nabierze sprężystości.
Dość powiedzieć, że trenerzy i fizykoterapeuci lekkoatletów potrafią z dużą precyzją określić kondycję fizyczną danej osoby na podstawie obserwacji ich ruchów tułowia i rąk podczas chodzenia.
Jeśli twój lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, abyś zaczęła uprawiać jogging, wystarczy ci para wygodnych butów sportowych, dres i dobrze trzymający piersi sportowy stanik, np. Triaction/Sport Triumpha. Choć kalendarz wskazuje na zimę, jest ona tego roku tak łagodna, że ruch na świeżym powietrzu może dostarczyć więcej przyjemności niż w letnim skwarze. Aby uniknąć zmarznięcia, bądź też przegrzania, ubieraj się na jogging tak, jakbyś to zrobiła, gdyby temperatura na dworze była o 10 stopni wyższa.
Wybierając buty preferuj te, których podeszwa ma podobny do twojej stopy kształt, np. gdy twoja stopa jest wąska i długa, wybieraj wśród butów, o wąskiej i długiej podeszwie. Kierując się tymi kryteriami zwiększasz swoje szanse na dobranie wygodnych butów. Buty to jedyny sprzęt w tym sporcie, na którym nie można oszczędzać i należy go wymieniać w miarę często, średnio co pół roku. Nawet jeśli tego nie widać, w przeciągu tego czasu buty się zużywają, tzn. stają się mniej elastyczne, gorzej amortyzują wstrząsy, w efekcie czego ich użytkownik bardziej obciąża stawy.
Zacznij od 10–15 minutowego joggingu 3 razy w tygodniu. Nie zwiększaj też dystansu, który przemierzasz, o więcej niż 10 % tygodniowo.
Przed rozpoczęciem joggingu, zrób sobie małą rozgrzewkę, co najmniej spaceruj przez kilka minut, a po zakończeniu biegania wróć do domu krokiem spacerowym, by pozwolić swojemu organizmowi powoli się schłodzić.
W trakcie uprawiania joggingu trzymaj głowę prosto, nie spuszczaj wzroku. Unikaj podskakiwania, wyprowadzając ruch z kostek, a nie bioder.Nie spinaj się w ramionach, trzymając je luźno opuszczone. Ciężarem ciała opadaj na piętę, a odbijaj się z palców. I wreszcie najważniejsze, nie forsuj się nadmiernie. Jeśli coś cię zacznie boleć, odłóż bieganie do czasu, kiedy dolegliwość minie. Jogging ma ci przynieść relaks, lepszą sylwetkę i kondycję, a nie kontuzję.
O dobroczynnych dla psychiki efektach joggingu pisaliśmy już kiedyś w artykule "Sport na depresję", gdzie dowiesz się między innymi, dlaczego jogging jest jedną z najskuteczniejszych form terapii antydepresyjnej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze