Alergia w miejscu pracy
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZnalezienie pracy w dzisiejszych czasach bywa trudne. Gdy uda nam się już gdzieś zatrudnić, zazwyczaj bez względu na panujące tam warunki, z niczego nie rezygnujemy w obawie przed bezrobociem. Tymczasem każde miejsce pracy powinno być bezpieczne, a powietrze oczyszczone z alergenów i substancji drażniących, gdyż jedna osoba na trzy może reagować na alergeny.
Praca w miejscu, w którym występuje dużo alergenów, stwarza zagrożenie, bowiem istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia alergii. Może się ona objawiać kichaniem, katarem, zaczopowaniem nosa, a także swędzeniem, łzawieniem oczu, kaszlem, poceniem się, stanami podgorączkowymi. Czasami pojawiają się także zmiany skórne. Niektóre alergeny mogą wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny. Gdy wystąpią pierwsze objawy, natychmiast należy zgłosić się do lekarza, gdyż może to być początek astmy zawodowej, poważnej, właściwie nieodwracalnej choroby.
Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy nie zmagamy się z alergią na substancje występujące w pracy jest wykonanie testów skórnych.
Miejsca pracy szczególnie zagrażające alergikom:
piekarnie, młyny, w których najgroźniejsze alergeny to białka mąki pszennej oraz różne enzymy.zakłady przetwórstwa spożywczego przerabiające herbatę, soję, fasolę, groch oraz skorupiaki i ryby.gospodarstwa rolne (kurz z ziaren zbóż i siana), przędzalnie oraz inne miejsca pracy, w których obecny jest kurz roślinny.tartaki, zakłady stolarskie, w których występuje pył drzewny.zakłady przetwarzające papier.fabryki produkujące gumę lub wykorzystujące w produkcji gumowe przedmioty.fabryki produkujące detergenty i farmaceutyki.fabryki przetwarzające naturalne produkty, m.in. nasiona babki płesznik.szpitale i przychodnie, ponieważ ciągłe używanie rękawiczek i sprzętu produkowanego z gumy lateksowej wywołuje alergię na lateks. Największym zagrożeniem są rękawiczki lateksowe pudrowane. kliniki zajmujące się pielęgnacją stóp oraz leczeniem chorób stóp ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej na grzyby.laboratoria oraz inne miejsca pracy, w których przebywają zwierzęta. Alergeny gryzoni znajdują się w ich moczu i po jego wyschnięciu przedostają się do powietrza. Alergię wywołują także cząsteczki ciał owadów i pająków. Na alergię narażone są także osoby pracujące z pszczołami, gdyż istnieje ryzyko użądlenia.
Gdy nie możesz zrezygnować z pracy, dobrym rozwiązaniem może być sprzęt oczyszczający powietrze. Żaden jednak sprzęt nie zapewni idealnej ochrony przed alergenami. Istnieje bowiem ryzyko, że niewielka ilość szkodliwych czynników przedostanie się do dróg oddechowych.
Jeżeli w odpowiednim momencie zorientowałaś się, że miejsce pracy zagraża twojemu zdrowiu i zrezygnowałaś z pracy, objawy alergii powinny całkowicie ustąpić. Wrażliwość na alergeny będzie najprawdopodobniej jednak utrzymywała się przez wiele lat. Ryzyko alergii występuje także wtedy, gdy ktoś z członków rodziny pracuje w miejscu, w którym znajdują się alergeny. Na ubraniu lub we włosach przenosi do domu śladowe ilości alergenów. Aby uniknąć zagrożenia, najlepiej pozostawiać robocze ubranie poza domem i przed powrotem z pracy wziąć prysznic.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze