Jedzenie surowego mięsa
ALICJA • dawno temuDania mięsne bez obróbki termicznej to żadna nowość, ale ostatnio zyskały na popularności. Coraz częściej na talerzach gości restauracji lądują befsztyki tatarskie, carpaccio czy sushi. Jakie ryzyko i jakie korzyści niesie ze sobą spożywanie surowego mięsa?
Surowa żywność — zalety
Jak wiemy, obróbka termiczna niszczy zawarte w produktach mięsnych (ale także roślinnych) witaminy i sole mineralne. Żywność nieprzetworzona zachowuje wszystkie drogocenne właściwości. Co więcej, jedzenie na surowo to dobry sposób na odchudzanie, gdyż dostarczamy organizmowi mniejszą ilość kalorii. Po pierwsze, do przyrządzenia większości mięsnych, surowych dań, olej nie jest wymagany (i lepiej go nie stosować). Po drugie, surowe mięso sprawia, że uczucie sytości przychodzi szybciej.
Zagrożenia
Są i mankamenty spożywania nieprzetworzonej żywności. Może ona zaszkodzić osobom o "wrażliwych" żołądkach, gdyż wymaga większej pracy układu trawiennego. Podczas przyrządzania dań mięsnych należy zachować szczególna ostrożność. Mięso powinno być świeże i nie leżakować w lodówce kilka dni. Deski do krojenia, półki w lodówce i pojemniki, w których przechowywane są produkty mięsne, powinny być sterylnie czyste. Wysoka temperatura podczas gotowania, pieczenia czy smażenia zabija zarazki, ograniczając ryzyko zatrucia. Spożywając surowe mięso można nabawić się przede wszystkim salmonelli. Amatorzy ryb na surowo obawiać się mogą ukrytych w mięsie nicieni. Na szczęście można się ich pozbyć zamrażając rybę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze