Jedzenie w nocy
DAMIESA • dawno temuOsoby zwane popularnie „nocnymi Markami", które lepiej funkcjonują w późnych godzinach wieczornych, są dużo bardziej narażone na problemy z trawieniem. Dzieje się tak dlatego, że organizm wykonując dodatkową pracę, domaga się dostaw energii w postaci pożywienia. Takie nocne podjadanie może jednak negatywnie odbić się na zdrowiu, a nawet wyglądzie. Pora zatem poznać całą prawdę o konsekwencjach takiego działania.
Skutki jedzenia w nocy
Dietetycy zalecają, aby ostatni posiłek dnia spożywać na około 3 godziny przed położeniem się spać. Wieczorne podjadanie nie jest wskazane, gdyż organizm w czasie snu nie jest w stanie spalić nadmiaru dostarczonych do niego kalorii, a to kończy się regularnym odkładaniem komórek tłuszczowych. Osoby pracujące w nocy często nie pamiętają o tej naczelnej zasadzie zdrowej diety. Chcąc poprawić koncentrację i usprawnić pracę mózgu nie żałują sobie zatem pałaszowania różnego rodzaju przegryzek, a to niestety ma opłakane skutki. Przede wszystkim prowadzi do dolegliwości trawiennych. Pojawia się niestrawność, wzdęcia czy bóle brzucha. Przemiana materii zostaje zaburzona, a co za tym idzie zwiększa się ryzyko miażdżycy i cukrzycy. Do tego podjadając późną porą, na własne życzenie można zafundować sobie szybki wzrost kilogramów. Zaczynają się zatem problemy z prawidłowym utrzymaniem wagi. Innym skutkiem ubocznym nocnego pałaszowania jest także bezsenność. Przejedzenie powoduje dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, co utrudnia spokojny sen. Do tego organizm jest osłabiony i podnosi się jego podatność na choroby. Jedzenie w nocy powoduje również brak apetytu nad ranem, a przecież śniadanie to najważniejszy posiłek dnia! Może więc dochodzić do spadku koncentracji, bo organizm zamiast odpoczywać, zmaga się z procesami trawienia nadmiaru pokarmu. Nocne podjadanie może też z czasem prowadzić do bulimii. Napady głosu są sposobem walki ze stresem, ale tuż po spożyciu kalorycznego produktu mogą pojawić się wyrzuty sumienia i celowe wywoływanie torsji.
Wspomaganie przemiany materii
Osobom, które zdążyły już przyzwyczaić się do nocnego trybu życia i podjadania późnym wieczorem, trudno będzie odejść od takich nawyków żywieniowych. Jest to jednak do nadrobienia! Aby szybko pomóc organizmowi „przestawić się” na zdrową dietę, warto poznać kilka praktycznych zasad, które pozwolą uniknąć negatywnych skutków nocnego podjadania. Ułatwi to piramida zdrowego żywienia, która wytycza właściwe porcje pożywienia i tym samym pozwala uniknąć otyłości i napadów wilczego głodu pod wieczór. Chcąc ułatwić sobie problemy z zasypianiem, warto także odstawić kolorowe napoje gazowane, które jedynie powodują uczucie pełności w żołądku, zmniejszając tym samym apetyt. Warto pamiętać o tym, że kawa podrażnia układ pokarmowy i utrudnia zasypianie. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zatem wybór zielonej herbaty, która ma działanie uspokajające, a do tego przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia. Zasypianie ułatwi też wypicie szklanki mleka tuż przed snem. Pod żadnym pozorem późnym wieczorem nie wolno jadać owoców! W czasie snu fermentują one bowiem w żołądku, co przyczynia się do wzdęć, uczucia nieżytu żołądka i mdłości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze