7 sposobów na lepsze trawienie
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temu • 2 komentarzeJeżeli Gwiazdka kojarzy ci się nie tylko z choinką i prezentami, ale także z wzdęciami i problemami żołądkowymi, zawczasu zadbaj o dobre trawienie. Pamiętaj, że odpowiednia praca układu pokarmowego zapewni ci nie tylko lepsze samopoczucie, ale także wzmocni układ odpornościowy. Tymczasem problemy z trawieniem prowadzić mogą m.in. do nadwagi, trądziku, zaburzeń snu, zaparć, wahań nastroju czy zaburzeń hormonalnych. Sprawdź, jak polepszyć trawienie w 7 prostych krokach!
Znajdź czas na jedzenie!
Po pierwsze, zwolnij. W grudniu nie brak nam obowiązków, dlatego też często jemy niezdrowo i w pośpiechu. Tymczasem najzdrowszy posiłek spożyty zostanie w spokoju i ciszy. Twój organizm najskuteczniej strawi spożyte pokarmy i przekształci je w energię, gdy będziesz zrelaksowana. Stres, zmęczenie i zdenerwowanie sprawią, że układ pokarmowy nie będzie pracował tak, jak powinien. Zanim rozpoczniesz posiłek, weź głęboki oddech i choć na chwilę zapomnij o zmartwieniach.
Prawidłowe trawienie zaczyna się w ustach, dlatego nie powinnaś zapominać o dokładnym przeżuwaniu pokarmu. Pamiętaj, że problemy z trawieniem skutkować mogą poważniejszymi komplikacjami zdrowotnymi oraz niewystarczającą ilością energii, a więc uczuciem zmęczenia.
Wyłącz komórkę, komputer, tablet i telewizor. Usiądź i delektuj się posiłkiem. Niech czas spędzony przy stole będzie czasem spokojnym i relaksującym. Jeżeli nie znajdziesz kilku minut na jedzenie, z czasem przytyjesz, staniesz się humorzasta, wiecznie zmęczona i doświadczysz problemów z trawieniem.
Żyj i odżywiaj się zdrowo!
Zaufaj probiotykom, takim jak jogurty czy kefiry. W ten sposób poprawisz nie tylko trawienie, ale i ogólne zdrowie organizmu. Włączenie ich do codziennej diety korzystnie wpłynie na twoją sylwetkę, poprawi jakość skóry i snu oraz zmniejszy stan zapalny w organizmie.
Jedz zdrowo i unikaj dań typu fast food, które rujnują wygląd i samopoczucie. Wielu ludzi nie jest świadomych, jak wielkie zamieszanie powoduje w organizmie śmieciowe jedzenie. Pokarm może nam dostarczać albo energii, albo stanów zapalnych. Lepiej, jeżeli wybieramy pierwszy jego rodzaj.
Na pewno słyszałaś to już dziesiątki razy, ale dla przypomnienia warto wspomnieć o piciu wody. Jeżeli znudziła ci się już niegazowana czysta woda źródlana, dodaj do niej składniki, które wzbogacą smak i poprawią trawienie. Postaw na świeży sok z cytryny lub limonki, sok żurawinowy, kawałki imbiru czy świeże liście mięty.
Włóż buty do biegania lub strój fitness i ćwicz. Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla układu pokarmowego. Nawet jeżeli możesz sobie pozwolić jedynie na 12–15 minut sportu dziennie, to wystarczy. Zadbaj jednak, aby ćwiczenia przyspieszyły tętno. Poza tym, sport uwalnia endorfiny, które poprawiają nastrój i zwalczają głód.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze