Chronotypy
ALICJA • dawno temuKażda z nas ma swój własny rytm dnia. Podczas gdy jedni uwielbiają wstawać o wschodzie słońca, inni owijają się mocno kołdrą i jeśli mogą to nie wstają przed południem. W zależności od preferencji snu wyróżnia się dwa chronotypy: poranny i wieczorny. Czym one się charakteryzują? Jaki jest twój chronotyp?
Ranny ptaszek
Osoby o chronotypie porannym wstają między 6.00 a 7.00 rano i nie potrzebują do tego budzika. Czują się wypoczęte i pełne energii do pracy. Kładą się spać przed 22.00. Prowadzą regularny tryb życia, co jest cenioną cechą u pracownika. Do osób, które wcześniej wstają zalicza się małe dzieci, starsze osoby, dzieci rodziców pracujących. Zgodnie z badaniami dr. hab Wandy Ciarkowskiej z UW większość Polaków to ranne ptaszki. Wynikać to może konieczności dojazdu do pracy, która wymusza wcześniejsze wstawanie. Poranne ptaszki znakomicie sprawdzają się na stanowisku o normowanym czasie pracy.
Nocny Marek
Osoby o chronotypie wieczornym jeśli muszą wstać rano, potrzebują skutecznego budzika. Generalnie mają problemy ze wstawaniem rano, gdyż kładą się spać po północy. Ich ulubioną porą dnia jest popołudnie (17.00–18.00) oraz wieczór. Wówczas wykazują się największą aktywnością. Prowadzą nieregularny tryb życia. Do tego chronotypu zaliczani są przede wszystkim studenci, nastolatki, oraz niepracujące matki. Zgodnie z wynikami badań dr Ciarkowskiej (przeprowadzone w Polsce na próbie 10 tys. osób) śpiochy nieco częściej zapadają na depresję, sięgają po używki, mają problemy społeczne. Jednocześnie więcej jest wśród nich ekstrawertyków oraz osiągają nieco wyższe wyniki na testach inteligencji. Nocne Marki to świetni kandydaci do pracy zmianowej lub o nienormowanym czasie pracy.
Jaki jest twój chronotyp?
Psycholodzy oceniając czyjś chronotyp często posługują się kwestionariuszem "Morningness-Eveningness Questionnaire" (MEQ). Możesz jednak sama określić, jaki chronotyp do ciebie pasuje, odpowiadając na kilka podstawowych pytań:
- O której kładziesz się spać?
- O której wstajesz?
- Jaką porę dnia lubisz najbardziej?
- Kiedy jesteś najbardziej efektywna, jeśli chodzi o pracę?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze