Uważaj na zaczerwienione dziąsła. To początek problemów
DANUTA CAPIGA • dawno temuDbanie o dziąsła jest równie ważne co dbanie o zęby. Wraz z otaczającą kością stanowią podporę dla naszych zębów. Utrzymują je na swoim miejscu. Nieleczone choroby przyzębia mogą powodować rozchwianie zębów, co ostatecznie powoduje ich wypadnięcie. Schorzenia przyzębia potocznie nazwane paradontozą najczęściej wywołane są niedokładną higieną jamy ustnej.
Dbanie o dziąsła jest równie ważne co dbanie o zęby. Wraz z otaczającą kością stanowią podporę dla naszych zębów. Utrzymują je na swoim miejscu. Bakterie, które powodują powstawanie płytki nazębnej, są główną przyczyną problemów z dziąsłami. Płytka nazębna wytwarza kwasy i toksyny, które mogą doprowadzić do zaczerwienienia, obrzmienia lub krwawienia dziąseł. Z upływem czasu problemy z dziąsłami mogą powodować odsunięcia się dziąseł od zębów. Może to prowadzić do powstania kieszonek pomiędzy zębami i dziąsłami, gdzie gromadzą się drobnoustroje, powodujące osłabienie kości dookoła zębów.
— Jeśli nie będziemy tego leczyć, pomiędzy dziąsłem a korzeniem zęba powstanie przestrzeń, w której gromadzić się będą resztki jedzenia tworząc kamień poddziąsłowy. Pod jego wpływem dziąsła się kurczą, a szyjki zębów odsłaniają - mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii I Ortodoncji Dentim Clinic.
Nieleczone choroby przyzębia mogą powodować rozchwianie zębów, co ostatecznie powoduje ich wypadnięcie.
Schorzenia przyzębia potocznie nazwane paradontozą najczęściej wywołane są niedokładną higieną jamy ustnej. Bardzo dużą rolę w obronie przed paradontozą odgrywa odpowiednia profilaktyka: szczotkowanie i nitkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, właściwie dobrana szczoteczka do zębów i jej wymiana co 3 miesiące, odpowiednia pasta i płyn do płukania ust. Przy stanach zapalnych można płukać jamę ustną szałwią, miętą pieprzową, rumiankiem. Raz na pół roku należy odwiedzić gabinet dentystyczny w celu wyczyszczenia osadu i kamienia nazębnego.
W gabinetach stomatologicznych wykorzystuje się też metodę Vector. Zabiegi z użyciem systemu Vector polegają na usunięciu flory bakteryjnej i przywróceniu równowagi w chorobowo zmienionych kieszonkach dziąsłowych i kostnych. Jest to jedyna metoda niechirurgicznego leczenia chorób przyzębia.
Jeżeli rozchwianie zębów jest duże, należy zastosować szynowanie, polegające na łączeniu zębów za pomocą specjalnego materiału z sąsiadującymi zębami, które są stabilne. Jeżeli jest to niemożliwe, satysfakcjonujące efekty można uzyskać poprzez łączenie ze sobą zębów ruszających się. Specjalista umieszcza szynę w jamie ustnej w taki sposób, by nie powodowała ona dyskomfortu i była niewidoczna.
Źródło informacji: Tomasz Pietrzak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze