Problemy związane z ubytkiem zęba
DANUTA CAPIGA • dawno temuPiękne zęby to marzenie wielu z nas, to ozdoba uśmiechu ale i symbol zdrowia. Chcielibyśmy, by żadnego nam nie brakowało, by były proste, białe, równe. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że utrata tylko jednego zęba to nie tylko problem estetyki, ale wiele problemów natury zdrowotnej.
Piękne zęby to marzenie wielu z nas, to ozdoba uśmiechu ale i symbol zdrowia. Chcielibyśmy, by żadnego nam nie brakowało, by były proste, białe, równe. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że utrata tylko jednego zęba to nie tylko problem estetyki, ale wiele problemów natury zdrowotnej.
— Utrata jednego zęba sprawia, że w jamie ustnej dochodzi do reakcji łańcuchowej. Brak nawet jednego zęba w tylnej części sprawia, że zaczynamy mieć problemy z żuciem, pojawiają się bóle szczęki i głowy, zęby ulegają przesunięciu, przekrzywieniu lub wychyleniu, bo brakuje im stabilizatora, którym był utracony ząb. Pierwszą oznaką tego, że dzieje się coś złego, są widoczne szpary między zębami, powiększające się diastemy, ból podczas nagryzania, identyczny jak przy noszeniu aparatu ortodontycznego – wyjaśnia lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach.
Pojawiają się również problemy ze zgryzem poprzez przesuniecie się zębów z ich właściwej, anatomicznej pozycji. Nieprawidłowy zgryz powoduje zaburzenia gastryczne, paradontozę, trzaski stawów skroniowo – żuchwowych, bóle głowy, a nawet zniekształcenia rysów twarzy. Zaburzeniu ulega proces żucia, jedzenie sprawia nam kłopoty. Pojedynczy ubytek może być powodem przesunięcia się zębów lub ich stłoczenia, co utrudnia higienę zębów, a wtedy łatwiej o próchnicę. Z powodu przesunięcia się zębów odsłonięte zostają szyjki zębowe i korzenie, zęby zaczynają przesuwać się w kierunku ubytku.
— Nawet przy pojedynczym ubytku dochodzi do przeciążenia pozostałych zębów. Jeśli utraciliśmy ząb górny i nie ma on kontaktu z zębem dolnym, ten drugi będzie systematycznie się wysuwał na skutek osłabienia kości. Skutek – utrata kolejnego zęba – przestrzega dentysta.
Aby uniknąć tych problemów, należy jak najszybciej uzupełnić ubytek. Najlepszym, najtrwalszym i najnowocześniejszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantu. To metalowy, wykonany z tytanu sztuczny „korzeń”, na którym osadza się sztuczną koronę zęba. Tytan doskonale wrasta w kość, integruje się z nią i dzięki temu implanty są niezwykle trwałe. Nowy ząb wygląda jak prawdziwy i spełnia także taką samą funkcję.
— Nowa korona mocowana na implancie niczym nie różni się od naturalnego zęba. Ma taką samą przezierność, kolor dopasowany do reszty zębów, charakterystyczne niedoskonałości, jeśli takie mają pozostałe zęby. Pacjent z tak odbudowanym zębem może normalnie jeść, nie musi unikać twardych potraw, a o nowy ząb dba tak samo jak o pozostałe. Istotna jest także funkcja medyczna implantu, jego wszczepienie zapobiega zanikowi kości i tkanek miękkich dziąsła. Nie ma także konieczności naruszania sąsiadujących z ubytkiem zębów, tak jak ma to miejsce w przypadku odbudowy mostem protetycznym – mówi dr. Fąferko.
Wszczepienie implantów to na nasze warunki nadal bardzo droga inwestycja, ale też wiemy, że uśmiech jest naszą wizytówką, pomaga nam w pracy, życiu osobistym. Piękne zęby po prostu się opłacają.
Źródło: informacja prasowa Tomasz Pietrzak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze