Nadwrażliwość zębów
OLGA CHOJNACKA • dawno temuJeżeli odczuwasz ból zębów podczas picia gorącej kawy czy zimnego soku, masz do czynienia z nadwrażliwością. Aby się jej pozbyć, poznaj przyczyny występowania tego problemu.
Przyczyny nadwrażliwości:
1. Bruksizm, czyli bezwiedne, odruchowe zgrzytanie zębami albo zaciskanie ich wywołane przeważnie stresem.
— Osoby cierpiące na bruksizm niszczą swoje szkliwo, zgrzytając zębami przez sen. 90% bruksistów w ogóle nie wie, że cierpi właśnie na to schorzenie. Narzekają na bóle głowy, migreny, wrażliwość zębów. W efekcie zjadają, i to przez całe lata, swoje własne zęby. – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak, lek. stom. z wrocławskiej kliniki Unident Union Dental Spa.
Osoby zmagające się z tym problemem powinny zgłosić się do stomatologa, który zaleci zakładanie na noc szyny lub zastrzyki z toksyny botulinowej.
2. Agresywne mycie zębów, czego dowodem jest zdeformowana szczoteczka o odstających włóknach.
— Podczas prawidłowego mycia zębów (ruchami wymiatającymi) główka szczoteczki w ogóle nie powinna się odkształcać. – podkreśla stomatolog.
Zmieniaj szczoteczkę co 90 dni i naucz się myć zęby ruchami wymiatającymi.
3. Kamień nazębny, który gromadzi się nie tylko na powierzchni zębów, ale wnika też pod dziąsła.
Usuń kamień u dentysty za pomocą ultradźwięków, pamiętając o kamieniu poddziąsłowym.
— Po zdjęciu złogów zęby muszą być też dokładnie wypolerowane, dzięki temu na gładkiej powierzchni nowy kamień będzie się wolniej osadzał. – radzi lek. stom. Iwona Gnach-Olejniczak.
4. Refluks żołądkowy - jama ustna jest stale narażona na działanie kwasów żołądkowych, które niszczą także szkliwo.
Z tym problemem zgłoś się do gastrologa lub laryngologa.
5. Nieprawidłowe nawyki związane ze spożywaniem cytrusów i innych kwaśnych owoców.
Nie myj zębów po zjedzeniu kiwi lub pomarańczy, lecz w celu przywrócenia właściwego pH wypłucz jamę ustną wodą lub płukanką ze wzmacniającymi szkliwo fluorkami. Możesz też po czymś kwaśnym zjeść coś zasadowego – np. biały ser, mleko czy jogurt.
6. Dieta zakwaszająca organizm, czyli pokarmy bogate m.in. w cukier i skrobię, gazowane napoje, chipsy, frytki, ciasta, makarony, pieczywo.
Resztki tych pokarmów znajdujących się na zębach to doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Produkowane przez nie kwasy wywołują ubytki w szkliwie, a tym samym powodują wrażliwość zębów na ciepło i zimno.
— Dzieje się tak, ponieważ unerwiona zębina, czyli tkanka miękka zębów, na skutek osłabienia szkliwa nie jest odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. – wyjaśnia stomatolog.
Zmień dietę, włączając do menu więcej owoców i warzyw oraz kasz. Zgłoś się na terapię odwrażliwiającą do dentysty i stosuj specjalne pasty.
7. Nadwrażliwość wrodzona, na którą cierpi ok. 10% pacjentów.
Udaj się do stomatologa w celu podjęcia kuracji odwrażliwiającej – początkowo wykonywanej w gabinecie, a potem w domu.
Jak dbać o nadwrażliwe zęby?
1. Myj zęby delikatnie ruchami wymiatającymi.
2. Wybieraj tylko miękkie szczoteczki.
3. Postaw na specjalistyczną pastę, która będzie miała w składzie substancje odbudowujące szkliwo oraz minimalizujące ból (np. pasty z aminofluorkiem, hydroksyapatytem, chlorkiem potasu).
4. Stosuj płukanki do zębów wrażliwych.
5. Zrezygnuj z past wybielających do czasu zlikwidowania wrażliwości.
6. Pozbądź się wrażliwości w gabinecie stomatologicznym.
— Przy nadwrażliwości po pierwsze sięgamy po piaskowanie preparatem, który ma w składzie kryształy hydroksyapatytu, odbudowujące i pogrubiające szkliwo. Po drugie stosuje się remineralizację szkliwa za pomocą preparatów fluorowych, które umieszczamy w szynach nakładanych w czasie zabiegu na łuki zębowe. – mówi stomatolog z Unient Union Dental Spa.
Źródło: informacja prasowa Sylwia Chmielarz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze