Najlepsze domowe sposoby na ból zęba
10. Znaczenie bólu
Ból jest sygnałem ostrzegawczym dla organizmu, że dzieje się coś nieprawidłowego. W przypadku wystąpienia silnej bolesności zęba konieczna jest wizyta u stomatologa, który zasugeruje ewentualne leczenie przyczyny odpowiedzialnej za wywołanie tego bólu.
9. Nadwrażliwość zębów
Ból zębów często może świadczyć o ich nadwrażliwości. Dochodzi do tego wówczas, gdy osłabieniu ulega struktura szkliwa. Charakterystyczna w tym przypadku jest bolesność zębów w przypadku działania zimnych bądź gorących produktów spożywczych oraz napojów. W celu złagodzenia objawów nadwrażliwości zębów można wykorzystać produkty do higieny jamy ustnej, które zawierają w składzie fluor. Składnik ten chroni zęby oraz wzmacnia szkliwo je okrywające.
8. Złamanie zęba
Bardzo często ból zęba może być spowodowany jego pęknięciem albo złamaniem. W tym przypadku konieczna jest pilna wizyta u stomatologa, gdyż może to doprowadzić do obumarcia zęba.
7. Co na łagodny ból zęba?
Niekiedy ból zęba nie jest bardzo uporczywy i nie wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Istnieją sposoby uśmierzające delikatne bóle zębów, które można wykorzystać w sytuacji odległej w czasie wizyty u stomatologa.
6. Olejek goździkowy
Olejek goździkowy posiada właściwości znieczulające i przeciwbakteryjne. Działanie to zapewnia obecny w jego składzie eugenol. W momencie wystąpienia bólu zęba warto zastosować ten cenny surowiec. Wystarczy wymieszać kilka kropel olejku z łyżeczką oleju, nasączyć wacik powstałą mieszaniną i przyłożyć go do bolesnego miejsca na kilka minut.
5. Napar z szałwii
Bardzo często przyczyną bolesności zęba może być stan zapalny dziąsła znajdujący się w jego okolicy. W tym przypadku pomocny może się okazać napar z szałwii, która jest znana ze swoich właściwości odkażających oraz przeciwzapalnych. Jamę ustną należy płukać naparem mniej więcej co 3 godziny.
4. Dokładne mycie zębów
Niekiedy bolesność zęba może być związana z obecnością w jego obrębie resztek pokarmu, które są metabolizowane przez bakterie. W związku z tym, w momencie wystąpienia bólu warto dokładnie umyć zęby przy użyciu szczoteczki oraz pasty. Następnie wskazane jest oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej przy użyciu odpowiedniego płynu.
3. Leki przeciwzapalne
Dostępne w aptekach leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne mogą znacząco uśmierzyć ból zęba. Istotne jest jednak to, aby dawkę leku przyjąć w momencie wystąpienia objawów. Niemniej jednak, w przypadku nasilenia dolegliwości bólowych konieczna jest pilna wizyta u stomatologa.
2. Tabletki na gardło
Niektóre tabletki na gardło zawierają w składzie substancje znieczulające, a ponadto mają właściwości przeciwzapalne. W momencie wystąpienia bólu zęba można zastosować tego rodzaju tabletkę.
1. Torebka herbaty lub roztwór soli na ból zęba
Niektóre produkty spożywcze są często wykorzystywane do uśmierzania bólu zębów. Jednym z nich jest ciepła torebka herbaty, która zawiera taninę o cennych właściwościach zmniejszających obrzęk. Drugi sposób polega na wykorzystaniu roztworu wody i soli do płukania jamy ustnej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze