Nie bądź blada zimą
EWA PAROL • dawno temuWiele kobiet marzy o tym, by przez cały rok cieszyć się zdrowo wyglądającą, lekko opaloną skórą, bez korzystania z solarium, które po pewnym czasie powoduje szybsze starzenie się skóry. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele samoopalaczy i brązujących balsamów do ciała, możemy jednak wybrać zdrowszy i… smaczniejszy sposób na świeży i ciemniejszy odcień cery.
Komponujmy dietę tak, aby było w niej dużo warzyw bogatych w beta-karoten.
Karoten to naturalny pomarańczowożółty roślinny barwnik, jest prowitaminą witaminy A. Występuje przede wszystkim w marchwi, papryce i pomidorach. Spożywanie produktów bogatych w beta-karoten prowadzi do odkładania się tego składnika w naskórku, co nadaje skórze ładny, lekko opalony odcień i ułatwia opalanie na słońcu, jednocześnie uodparniając skórę na szkodliwe działanie promieniowania UV.
Beta-karoten ma korzystny wpływ nie tylko na wygląd, ale także na zdrowie. Przyczynia się do opóźniania procesów starzenia, zapobiega wysuszaniu skóry, a ponadto zwiększa odporność, wspomaga działanie układu nerwowego i widzenie (zapobiega niedowidzeniu o zmroku), obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.
Zdecydowanie najwięcej beta-karotenu zawiera marchew, to warzywo może być wręcz używane jako naturalny samoopalacz – składnik ten poprawia wytwarzanie melaniny, dzięki czemu poprawia się naturalna pigmentacja skóry. Sok z marchwi oprócz poprawiania kolorytu skóry działa również krwiotwórczo, a marchew w każdej postaci jest też źródłem innego cennego pierwiastka – selenu.
Kolejnym warzywem bogatym w beta-karoten jest papryka. Im bardziej intensywnie czerwona, tym zawiera go więcej. Pomaga zachować jędrną skórę o naturalnie opalonym wyglądzie i dostarcza bardzo dużo witaminy C. Również pomidory są źródłem dwóch ważnych substancji zapewniających im intensywnie czerwony kolor: likopenu i beta-karotenu. Likopen jest silnym przeciwutleniaczem, zapobiega starzeniu się skóry, chroni komórki przed uszkodzeniem, a organizm przed chorobami (zawał serca, choroby neurologiczne i nowotworowe).
Dynia, choć raczej rzadko pojawia się w naszej diecie, także jest źródłem beta-karotenu. Ponadto jest lekkostrawna i reguluje poziom cukru we krwi. Można ją jeść zarówno jako składnik surówek, jak i gotowaną lub wyciskać z niej sok. Marynowana natomiast traci wszelkie wartości.
Może trudno w to uwierzyć, ale cennym źródłem beta-karotenu są też zielone warzywa: brokuły i szpinak. Brokuły najlepiej wybierać świeże i jędrne i jeść albo na surowo, albo krótko podgotowane. Dostarczają również kwasu foliowego i wielu witamin i soli mineralnych. Szpinak natomiast oprócz beta-karotenu zawiera dużo witaminy C i żelaza.
Oczywiście w aptekach są dostępne preparaty zawierające beta-karoten w tabletkach, jednak o wiele zdrowiej i smaczniej jest dbać o wygląd skóry, jedząc warzywa, niż łykając tabletki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze