Bieganie zimą
BEATKA • dawno temuUprawianie sportów na dworze jest przyjemne, o ile sprzyjają mu warunki pogodowe. Bieganie zimą może wydać się nieco kłopotliwe. Jednak zapalonych biegaczy warstwa śniegu i mróz na dworze nie powinny odstraszyć. Zastanawiasz się, jak zacząć biegać zimą? Musisz się do tego przygotować – dowiedz się, jaki jest odpowiedni ubiór i poznaj specjalne zasady biegania w zimie. Pamiętaj, że siedzący tryb życia nie sprzyja ani twojej figurze, ani zdrowiu.
Ubiór do biegania zimą
Kiedy na dworze temperatura spada poniżej zera, wychodzenie z domu jest mało przyjemne. Przed mrozem można się jednak uchronić i nie trzeba rezygnować z aktywnego wypoczynku. Najważniejszym elementem jest ubiór na cebulkę. Zamiast nakładać ciężką, zimową kurtkę, lepiej nałożyć na siebie kilka warstw cieńszych ubrań – trzy podkoszulki i kilka bluz będą odpowiednie. Pod spodnie dresowe można włożyć leginsy lub rajstopy. Należy wypośrodkować i ubrać się trochę lżej niż na spacer w danej temperaturze, a dzięki temu nie przegrzejemy się. Jednak jeżeli ubierzemy się zbyt lekko, możemy przemarznąć, a nie taki efekt chcemy uzyskać.
W trakcie biegania zimą najbardziej nieprzyjemnym elementem jest mroźny i przejmujący wiatr. Na sam wierzch naszego stroju należy nałożyć coś, co jest nieprzewiewne (sportowe kurteczki, windstopery). Podkoszulki należy włożyć w spodnie, tak żeby wiatr i mróz nie dostawały się pod ubranie. Nie należy zapominać o ochronie głowy, szyi i karku. Głowa jest tą częścią ciała, przez którą dochodzi do największych strat ciepła. Nakładanie czapki jest obowiązkiem każdego biegacza. Czapka nie tylko chroni przed utratą ciepła, ale też osłania uszy i zabezpiecza zatoki. Jeżeli temperatura oscyluje tuż ponad zerem, można nałożyć opaskę na głowę. Jednak w temperaturze minusowej, czapka jest niezbędna. Nie można zapominać o tym, jak ważna jest pielęgnacja cery zimą. Żeby mróz nie szczypał w twarz, nalezy użyć kremu na zimę.
Każdy biegacz powinien pomyśleć o ochronie stawów. Są one szczególnie narażone na odmrożenia, jako że są słabo ukrwione. Wychłodzone stawy są podatne na urazy. Kontuzje u sportowców są częstym zjawiskiem. Ochronić należy szczególnie nadgarstki i kostki. Rękawiczki powinny mieć szeroki i przylegający do ciała ściągacz. Gruby ściągacz nie tylko ochrania przed zimnem, ale też amortyzuje nadgarstki w razie upadku. Jeżeli chodzi o skarpety, to warto wybierać te dłuższe i grubsze. Na kostki można nałożyć dodatkowo wełnianą opaskę. W wypadku dużego mrozu, można nałożyć takie opaski na kolana.
Kilka zasad biegania zimą
- Po pierwsze: oddech
Wdech nosem, wydech ustami. To podstawowa zasada biegania obowiązująca również zimą. Wdychanie powietrza nosem powoduje, że dociera ono do gardła i dalej do płuc już ogrzane. Złamanie tej zasady może mieć przykre konsekwencje – zapalenie krtani, zapalenie płuc. Osoby zmagające się z katarem nie powinny biegać. W zimie można odbywać treningi pod warunkiem, że jest się w pełni zdrowym.
- Po drugie: brak stania na mrozie
O ile latem można spokojnie po biegu porozciągać się na dworze, o tyle zimą należy czym prędzej wracać do domu. Zwolnienie tempa treningu powoduje bardzo szybkie ochłodzenie organizmu, a to grozi przemarznięciem.
- Po trzecie: wytężona uwaga
Zimą łatwo można wywrócić się na zamarzniętych kałużach. Warto więc omijać potencjalnie śliskie powierzchnie. Dzięki temu uniknie się wielu nieprzyjemnych kontuzji (złamania kończyn, zerwania ścięgna). Warto uważać też na znajdujące się pod warstwą śniegu dziury i inne niespodzianki. Zimą lepiej zrezygnować z biegania po leśnych szlakach, na rzecz ścieżek rowerowych i tym podobnych traktów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze