Zbij cholesterol
JADWIGA OLCZAK • dawno temuWysoki poziom cholesterolu to w dzisiejszych czasach choroba cywilizacyjna, która może mieć bardzo poważne skutki. Jego nadmiar powoduje zwężenie naczyń i tworzenie tzw. blaszek miażdżycowych, a od tego już bardzo bliska droga do choroby wieńcowej i zawału serca.
Dobry i zły cholesterol:
LDL (zły) - cholesterol transportowany z wątroby do tkanek łączy się lipoproteinami o małej gęstości. Jego nadmiar rozpoczyna proces powstawania miażdżycy.HDL (dobry) - łączy się z lipoproteinami o dużej gęstości.
Przyczyny zbyt dużego poziomu cholesterolu we krwi:
niewłaściwa dieta — pokarmy o dużej zawartości energetycznej i niskiej zawartości składników ochronnych,brak aktywności fizycznej, palenie papierosów,otyłość.
Cholesterol w organizmie jest niezbędny, ale jego poziom musi być odpowiedni. Ze względu na niebezpieczeństwo rozwoju chorób układu krążenia każdy z nas powinien pamiętać o stałej kontroli cholesterolu.
Sposoby na obniżenie poziomu cholesterolu LDL:
prawidłowe odżywianie — rezygnacja z tłustych mięs i wędlin, potraw smażonych na maśle, smalcu lub słoninie. Ograniczeniu powinno podlegać spożycie frytek, chipsów, słodyczy, jajek, mleka i jego przetworów, czyli śmietany, serów żółtych i topionych. Tłuszcze zwierzęce powinny zostać zastąpione tłuszczami roślinnymi. Dietę należy wzbogacić o owoce, warzywa i produkty zbożowe oraz o stanole roślinne. zadbaj o ruch na świeżym powietrzu lub zapisz się na zajęcia sportowe. Może to być spacer z psem albo aerobic. Warto uprawiać gimnastykę energetyczną (np. tai chi, joga). Czasem wystarczy zrezygnować z windy, samochodu lub tramwaju i chodzić pieszo. ogranicz picie kawy — stężenie cholesterolu podnosi się po wypiciu 2 lub więcej filiżanek kawy dziennie. zerwij z nałogiem tytoniowym.nie zapominaj o odpoczynku.
Stanole roślinne
Stanole występują w strukturze roślin i posiadają zdolność obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Ich bogate źródło stanowi kukurydza, żyto oraz pszenica. Niektóre margaryny zawierają stanole, które zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby serca, a spożywane codziennie obniżają poziom złego cholesterolu w organizmie o około 15%.
Substancje, które zmniejszają stężenie cholesterolu (z nimi wiązane są największe nadzieje, zanim jednak włączysz je do swojej diety, skonsultuj się z lekarzem):
niacyna — najlepiej zaczynać od małych dawek, stopniowo można tę dawkę zwiększyć do 1–2 g trzy razy dziennie. Jednak nagłe wprowadzenie może spowodować zaburzenia żołądkowo- jelitowe, a nawet pogorszenie czynności wątroby; witamina C i E;wapń;herbata,jęczmień (potwierdzają jego skuteczność badania przeprowadzone na zwierzętach),otręby ryżowe,aktywowany węgiel drzewny.
Gdzie szukać pomocy?
Przede wszystkim należy umówić się z dietetykiem. Pomoc można uzyskać również u homeopaty.
Więcej: www.silaserca.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze