Zły cholesterol
URSZULA ROGALSKA • dawno temuCholesterol inaczej nazywany jest substancją lipidową lub lipoproteinami. Jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas diagnozowania konieczne jest określenie poziomu „dobrego i złego” cholesterolu. Wszelkie odstępstwa od normy mogą za sobą nieść zwiększone prawdopodobieństwo pojawienia się różnych chorób. Dobrze zatem wiedzieć, co kryje się pod pojęciem „zły cholesterol”.
Co to jest zły cholesterol?
Cholesterol LDL, czyli substancje lipidowe o niskiej gęstości – tak dokładnie określa się „zły cholesterol”. Jego funkcja polega na przetransportowaniu, dzięki lipoproteinom, odpowiedniej ilości cholesterolu z wątroby do komórek ciał. Jeżeli natomiast występuje jego nadmiar, istnieje duże prawdopodobieństwo jego odkładania się w komórkach ścian tętniczych. W ten sposób istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się złogów, które mogą zwężyć tętnice wieńcowe, prowadząc do poważnych chorób serca. Cholesterol LDL należy kontrolować wraz z wiekiem, obciążeniami rodzinnymi, ale także podczas wadliwego sposobu żywienia. Podaje się również, że zły cholesterol może ujawnić się wraz z życiem w ciągłym stresie. Konieczne jest zatem szybkie zainterweniowanie, by poziom złego cholesterolu znajdował się w oznaczanej normie, tj. poniżej wartości 130 mg/dl. W przypadku przekroczenia tej ilości konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków do jego uregulowania. Zanim jednak lekarz wprowadzi farmakoterapię, warto i co ważne, można zmniejszyć poziom cholesterolu LDL za pomocą samodzielnego, wytrwałego dążenia do polepszenia swojego stanu zdrowia i samopoczucia.
Sposoby na zmniejszenie cholesterolu
Istnieje wiele sposobów weryfikujących na wstępie sposób odżywiania i funkcjonowania człowieka. W celu zmniejszenia cholesterolu LDL nierzadko konieczna jest zmiana swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Przede wszystkim ważne jest, by odstawić palenie papierosów. Nikotyna zwiększa ilość złego cholesterolu, a zmniejsza ilość dobrego. Kolejną ważną sprawą jest weryfikacja swojego sposobu odżywiania. Wszelkie produkty o dużej zawartości tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, tj. mleko, ser, jaja, mięso, ciastka, frytki etc., mają duży wpływ na produkowanie w organizmie zbyt wysokiej zawartości złego cholesterolu. Istotne jest zatem ograniczanie spożywania samych produktów pochodzenia zwierzęcego kosztem zwiększenia w diecie ilości warzyw i owoców, ale także błonnika. Odpowiednio zbilansowania dieta, regulująca przyjmowanie produktów mlecznych, roślinnych i zwierzęcych, pozwoli na dostarczanie organizmowi potrzebnych minerałów i składników odżywczych w dobrej postaci. Wraz z kontrolowaniem diety istotne jest wprowadzenie do życia codziennego aktywności fizycznej. Organizm człowieka dzięki systematycznym ćwiczeniom jest odpowiednio dotleniony, ukrwiony i ogólnie znajduje się w lepszej kondycji. W połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą istnieje duże prawdopodobieństwo zrzucenia zbędnych kilogramów. Dzięki zdrowemu chudnięciu poziom cholesterolu LDL spada.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze